Zamknij

Europa pogrążyła się w koronakryzysie, a Chiny wychodzą na prostą

17.07.2020 15:54
Chiny. Wyjście gospodarki na prostą pod znakiem zapytania
fot. Jakub Kaminski/East News

Wyniki gospodarcze Chin zaskakują ekonomistów. Ożywienie widać już w drugim kwartale, co może zwiastować, że Państwo Środka jako jedyny kraj może zakończyć rok na plusie – czytamy w serwisie Money.pl.

W Chinach, w których końcem minionego roku wybuchła epidemia koronawirusa, gospodarka wychodzi na prostą. Tamtejszy rynek jest już po okresie lockdownu, a biznes wrócił na dawne tory.

Ekonomiści prognozują, że podczas gdy Europa walczy ze skutkami koronakryzysu, Chiny mogą okazać się jedynym państwem, które gospodarczo zakończy rok na plusie.

Koronakryzys? Chiny mają go za sobą

„Gdy u nas kryzys zbierał największe żniwo, Chiny już wróciły na ścieżkę wzrostu” – czytamy w serwisie Money.pl.

Drugi kwartał 2020 roku doprowadził większość krajów Europy do zapaści gospodarczej, tymczasem w chińska gospodarka urosła o 11,5 proc. w porównaniu z początkiem roku. Chiński PKB był o 3,2 proc. wyższy niż w analogicznym okresie rok temu.

Zobacz także

Chiny zwycięsko wyszły z recesji i początkowego spadku PKB, który sięgał 7 procent.

Agencja Reuters, na która powołuje się serwis, tłumaczy, skąd taki sukces Państwa Środka. Jak czytamy, władze maksymalnie zwiększyły zakres działań stymulujących gospodarkę. Interwencja rządu pozwoliła Chinom wyjść z kryzysu, ale los gospodarki Państwa Środka nadal jest niepewny.

Prognozy dotyczącej drugiej fali epidemii mogą stać się faktem. Pierwszym chińskim miastem, w którym odnotowani kolejne przypadku koronawirusa było Urumczi, stolica regionu Sinciang. Tam pierwszy raz od ponad 5 miesięcy władze musiały wznowić środki bezpieczeństwa. Odwołano loty, a mieszkańcy masowo robili zakupy na wieść o kolejnych restrykcjach. Ewentualna druga fala epidemii stawia pod znakiem zapytania dalsze sukcesy chińskiej gospodarki.

RadioZET.pl/PAP/Money.pl