Zamknij

Świnia większa od niedźwiedzia polarnego uratuje rynek?

08.10.2019 20:36
Chiny. Wyhodowano świnię większą od niedźwiedzia polarnego
fot. Wu xiaochuan - Imaginechina/EAST NEWS (ilustracyjne)

Ponad 500 kilogramów ważyła świnia wyhodowana na farmie w południowych Chinach. W ten sposób rolnicy w Państwie Środka walczą ze skutkami epidemii ASF.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podał Bloomberg, gigantyczne zwierzę hodowlane jest większe od niedźwiedzia polarnego. Właściciel farmy, gdzie urosła wielka świnia, zamierza rozszerzyć swoje gospodarstwo i w ten sposób przysporzyć się do zwiększenia produkcji wieprzowiny w Państwie Środka.

Pomimo że w Chinach bardzo dynamicznie rośnie spożycie mięsa, to dziesiątki farm jest dziesiątkowanych przez afrykański pomór świń (ASF). Ta choroba nie jest groźna dla ludzi, ale śmiertelnie niebezpieczna dla trzody chlewnej. 

Zobacz także

Ceny hurtowe wieprzowiny w Chinach wzrosły w tym roku o ponad 70 proc. Z kolei w porównaniu do 2018 roku zapasy trzody chlewnej spadły w sierpniu tego roku o 39 proc. 

Jednym ze sposobów na zaspokojenie rynku jest hodowanie coraz większych świń. Na przykład w prowincji Jilin (południowo-wschodnie Chiny) średnia waga jednej świni wynosi od 175 do 200 kilogramów - dla porównania standardowa waga to 125 kg. 

Zwierzęta przeznaczone do uboju chińscy rolnicy mogą sprzedać nawet za ponad 10 tys. juanów (w przeliczeniu około 1400 dolarów). To ponad trzykrotnie więcej niż wynosi średni miesięczny przychód w Nanning, stolicy regionu Kuangsi, w którym mieszka Pang Cong, właściciel trzody.

Zobacz także

Braki wieprzowiny budzi zaniepokojenie również komunistycznych władz Chin. Bloomberg przypomniał wypowiedź wicepremiera Hu Chunhua, który alarmował o "wyjątkowo ciężkiej" sytuacji na rynku w pierwszej połowie przyszłego roku. 

Dodał, że tegoroczne niedobory wieprzowiny sięgną aż 10 milionów ton. Władze wzywają rolników do jak najszybszego wznowienia hodowli.

Jednak rolnicy obawiają się wysokich kosztów, ponieważ z powodu ASF wzrosły ceny prosiąt i macior. W rezultacie dla wielu z nich najtańszym wyjściem jest doprowadzenie do hodowli większych świń.

Zobacz także

RadioZET.pl/Bloomberg/Business Insider Polska