Zamknij

Chiny. Największy spadek PKB od 28 lat

17.04.2020 14:29
Chiny. Spadek PKB. Pierwsze dane o stanie gospodarki
fot. PAP/EPA.

Chińska gospodarka ucierpiała przez epidemię koronawirusa, co potwierdziły oficjalne dane. To pierwszy taki spadek PKB od 1992 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Chińska gospodarka skurczyła się o 6,8 proc. PKB w pierwszym kwartale 2020 roku. Są oficjalne dane o stanie azjatyckiej gospodarki w obliczu pandemii.

Jak podaje agencja Reuters, to najgorszy wynik chińskiej gospodarki od 1992 roku, czyli odkąd zaczęto ogłaszać kwartalne dane.

Zobacz także

Agencja wskazuje, że analitycy w swoich prognozach byli bardziej optymistyczni. Oczekiwano spadku na poziomie 6,5 procent, a nie 6,8. Dla porównania, w ostatnim kwartale ubiegłego roku chińskie PKB wzrosło o 6 procent.

Reuters zauważa również, że przemysł zaczął odradzać się już marcu – odnotowano bowiem mniejsze straty, niż oczekiwano. Nie zmienia to jednak faktu, że chińskie firmy, które po okresie szczytu zachorowań wznowiły działalność nadal borykają się z problemami tj. brak popytu na oferowane dobra czy zerwane łańcuchy dostaw. Wielu np. europejskich partnerów tych firm dziś wstrzymało biznes ze względu na pandemię.

Zobacz także

Jak wynika danych - licząc kwartał do kwartału - w pierwszych trzech miesiącach roku PKB Chin spadł o 9,8 procent - przekazało państwowe biuro statystyczne.

Z kolei ekonomiści z ING ocenili, że główną blokadą dla gospodarki chińskiej jest brak popytu na dobra i usługi.

W Chinach w ciągu ostatniej doby stwierdzano 26 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. 15 z zakażonych osób niedawno wróciły do Chin z innego kraju. Zgodnie ze stanem na dzień 17 kwietnia łączna liczba zgonów z powodu Covid-19 wynosi obecnie - według oficjalnych danych - 3342 a zakażonych 82 367.

Na całym świecie do piątku zarejestrowano 2 mln 135,4 tys. zakażeń i 141 127 zgonów z powodu Covid-19.

RadioZET.pl/PAP