Zamknij

Chińska gospodarka rozwija się najwolniej od 30 lat

Piotr Drabik
21.01.2019 08:18
Chiny. Najniższy od 30 lat wzrost gospodarczy. Wśród powodów wojna handlowa z USA
fot. Brian Kinney/Shutterstock (ilustracyjne)

Wzrost gospodarczy Chin spadł do najniższego poziomu od prawie trzydziestu lat. Wyniki za ubiegły rok opublikowało w poniedziałek chińskie Narodowe Biuro Statystyczne. Według agencji AP zwiększa to presję na władze w Pekinie, by zakończyć spór celny z USA.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Druga co do wielkości gospodarka świata wzrosła w 2018 o 6,6 proc. PKB, podczas gdy rok wcześniej było to 6,9 proc. PKB. Wzrost za ostatnie trzy miesiące 2018 roku również spadł, do 6,4 proc. PKB z 6,5 proc. w poprzednim kwartale. To najniższy kwartalny wynik od wybuchu światowego kryzysu finansowego w 2008 roku.

W 1990 roku odnotowano wzrost na poziomie 3,9 proc. PKB. Było to w okresie po brutalnym stłumieniu przez władze w Pekinie prodemokratycznych protestów na placu Tiananmen.

Zobacz także

Pekin pompuje pieniądze w gospodarkę

Jak podkreśla AP, komunistyczne władze Chin starają się przestawić krajową gospodarkę na wolniejszy, bardziej zrównoważony model wzrostu, oparty w większej mierze na wydatkach konsumentów niż na handlu i inwestycjach.

Jednak odnotowane w 2018 roku spowolnienie okazało się mocniejsze, niż przewidywano. To skłoniło Pekin do zwiększenia wydatków publicznych i nakazania bankom, aby pożyczały więcej w celu podniesienia wzrostu i uniknięcia utraty miejsc pracy.

Pomimo prowadzonego z USA sporu celnego przez większość zeszłego roku chiński eksport utrzymywał się na dotychczasowym poziomie, ale zmniejszył się w grudniu, gdy ze względu na wprowadzone cła zaczął maleć popyt w USA.

Zobacz także

Spór handlowy z USA

W 2018 roku zaobserwowano również spadek wzrostu w inwestycjach, wydatkach na sprzedaż detaliczną i działalności produkcyjnej.

– Oddziaływanie karnych ceł amerykańskich było w tym czasie ograniczone, ale Chiny odczuwają presję ze strony rosnącego na świecie poparcia dla kontroli importowych, niestabilnych rynków finansowych i malejących wydatków na inwestycje – podkreślił przedstawiciel Narodowego Biura Statystycznego Ning Jizhe. Jednocześnie zapewnił o odporności i długoterminowej stabilności chińskiej gospodarki.

Chiny i USA toczą spór określany przez chińskie ministerstwo handlu jako największa wojna handlowa w historii gospodarki. Waszyngton wprowadził już karne taryfy na chiński eksport do USA wart 250 mld dolarów rocznie, na co Pekin odpowiedział cłami na amerykańskie produkty warte 110 mld dolarów rocznie.

1 grudnia przy okazji szczytu G20 prezydenci USA i Chin, Donald Trump i Xi Jinping, ogłosili rozejm na okres 90 dni oraz zapowiedzieli, że przez ten czas spróbują osiągnąć całościowe porozumienie handlowe.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD