Zamknij

Chiny dyktują ceny czosnku na świecie

Olga Papiernik
16.05.2018 16:50
czosnek
fot. Sébastien Marchand on Unsplash

Popyt na czosnek rośnie, światowa produkcja wynosi ok. 23 mln ton. Zdecydowanie największym jego producentem są Chiny, które dyktują ceny na ten produkt na rynkach światowych - informuje ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas Karolina Załuska.

W ciągu ostatniej dekady, ze względu na właściwości aromatyczne jak i lecznicze zapotrzebowanie na czosnek jest coraz większe. Europa nie jest samowystarczalna pod względem jego produkcji, część jest więc sprowadzana m.in. z Chin i z Argentyny. Najchętniej importowany czosnek sprzedają sieci handlowe, gdyż jest on tańszy od krajowego.

Ile czosnku produkuje się w UE?

Według danych Eurostatu kraje Unii Europejskiej w 2016 r. wyprodukowały łącznie ponad 333 tys. ton czosnku (wzrost o ponad 12,6 proc. r/r), w 2017 r. spodziewany był dalszy wzrost jego produkcji. Natomiast w porównaniu do około 23 milionów ton produkcji światowej są to ilości niewielkie.

Największym producentem czosnku w Europie jest Hiszpania z produkcją ponad prawie 275 tys. ton (2017 r.), następnie Rumunia, Włochy i Francja. W Polsce w 2016 r uzyskano ponad 16 tys. ton czosnku. Jednak, jak zauważa Załuska, ze względu na uwarunkowania glebowe i klimatyczne Polska ma małe możliwości zwiększenia tej uprawy.

UE sprowadza czosnek głównie z Chin i Argentyny, ale import ten jest restrykcyjnie ograniczony kontyngentami taryfowymi. Od wielu lat funkcjonują pozwolenia na przywóz czosnku w ramach kwot jak również poza kontyngentami. W sumie do UE może trafić do 48,2 tys. ton czosnku z Chin, 19,1 tys. ton z Argentyny i 6,0 tys. ton z pozostałych krajów trzecich.

Ekspertka zaznacza, że kontyngenty i pozwolenia przywozowe mają chronić europejski rynek czosnku i dochody jego producentów, ze względu na to, że importowany jest o ok. 40 proc. tańszy. Jest to tym bardziej istotne, że Chiny jako potentat w tej produkcji, w praktyce określa warunki cenowe na globalnym rynku.

Wzrost produkcji czosnku, głównie w Chinach, znalazło odzwierciedlenie w światowym spadku cen czosnku. - Z rynku chińskiego napływają doniesienia, że chłodnie są nadal pełne czosnku ze zbiorów z poprzedniego sezonu oraz, że nowe zbiory będą porównywalne lub nawet większe od zeszłorocznych - zauważa Załuska i dodaje, że - w związku z powyższym, w 2018 roku oczekuje się, że światowy rynek czosnku po raz kolejny obniży ceny.

Eksperta poinformowała, że - z Chin docierają pogłoski o rozprzestrzenieniu choroby, która miałaby spowodować, utratę 60 proc. zbiorów - z nowego sezonu, co wpłynęłoby niewątpliwie na wzrost cen eksportowych. W jej ocenie - pogłoski te są mało prawdopodobne, i wyglądają na próbę wpłynięcia na rynek. Europejscy producenci jednak nie obawiają się konkurencji, gdyż unijni konsumenci preferują rodzime odmiany czosnku.

Ceny czosnku

Ceny czosnku są dość zróżnicowane. W tym tygodniu czosnek na rynku hurtowym w Broniszach można kupić w cenie 0,8-1,5 zł za sztukę.

W listopadzie 2011 r. Komisja Europejska wpisała chiński czosnek Jinxiang Da Suan na unijną listę regionalnych produktów chronionych jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Jest to biała odmiana tego warzywa o lekko ostrym smaku.

Czosnek pospolity pochodzi z centralnej Azji, z górzystych terenów Tadżykistanu, Turkmenii, Uzbekistanu, północnego Iranu, Afganistanu i Pakistanu. Jest on jednym z najstarszych znanych gatunków uprawnych. Znane jest 300 gatunków tego warzywa. Jest to roślina wymagająca w uprawie, lubi dobre gleby i zabiegi pielęgnacyjne, a Polsce na ogół sadzona jest w ogrodach przydomowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

PAP/Anna Wysoczańska/OP