Zamknij

Chińska firma zamienia odchody pandy w papier toaletowy

Olga Papiernik
20.12.2017 11:25
Chińska firma zamienia odchody pandy w papier toaletowy
fot. Mélody P on Unsplash

Kiedy życie dało chińskiej firmie gigantyczne odchody pandy, postanowiła zrobić papier - i zyski.

Firma papiernicza Qianwei Fengsheng w południowo-zachodniej prowincji Syczuan połączyła siły z Centrum Ochrony i Badań nad Gigantyczną Pandą w celu przetworzenia odchodów zwierzęcych i resztek jedzenia w papier toaletowy, serwetki i inne produkty gospodarstwa domowego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

Towary, które niedługo zostaną wydane na chińskim rynku, będą sprzedawane w ramach linii produktów "panda poo" ozdobionej obrazem niedźwiedzia brunatnego, czarno-białego.

-Dbają o nasze śmieci za nas. - powiedział Huang Yan, badacz w gigantycznym centrum pandy, dla dziennika Chengdu Business Daily.

Huang powiedział agencji informacyjnej Xinhua, że 10 kilogramów bambusowej kupy, którą codziennie produkują dorosłe pandy, jest bogate w błonnik po wchłonięciu fruktozy z pędów.

Pandy każdego dnia produkują 50 kilogramów odpadków żywnościowych z bambusowych pleśni, które wypluwają po przeżuwaniu.

Podczas gdy proces zamiany bambusa w papier ogólnie obejmuje rozbicie fruktozy na ekstrakt z włókna, ten krok naturalnie występuje w przewodzie pokarmowym pandy, powiedział prezes firmy papierniczej Yang Chaolin, Xinhua.

Fengsheng będzie zbierać kał z trzech baz pand w Syczuanie kilka razy w tygodniu. Po ugotowaniu, pasteryzacji i przetworzeniu na papier, zostanie przetestowany pod kątem bakterii przed wprowadzeniem do sprzedaży.

Pudełka chusteczek "panda poo" będą sprzedawane po cenie 43 yuanów (6,5 USD) za sztukę.

-Pandy otrzymują to, czego chcą, i my też. - powiedział Yang. -To podwójna wygrana.

yan / lth / mtp/OP