Zamknij

Chińczycy obiecali nie podrabiać polskiej wódki

15.09.2020 11:06
wódka w wiadrze z lodem
fot. Shuttesrtock

Polska wódka nie będzie podrabiana w Chinach. Unia Europejska podpisała z Państwem Środka umowę o wzajemnej ochronie produktów.

Polska wódka znalazła się w gronie europejskich marek zabezpieczonych w Chinach przed kopiowaniem na mocy umowy o wzajemnej ochronie produktów wynegocjowanej przez Unię Europejską. Rodzimy alkohol znalazł się w wśród stu produktów, w stosunku do których Chińczycy nie pozwolą na powstawanie nielegalnych imitacji i podróbek.

UE zabezpieczyła także interesy między innymi producentów monachijskiego piwa, frankońskich win, szampana, a także sera feta czy szynki parmeńskiej. Jednocześnie Wspólnota zobowiązała się do analogicznej ochrony wytworów chińskich, na przykład herbaty Pu-erh, wódki Maotai czy ryżu Panjin,

Polska wódka nie będzie podrabiana w Chinach dzięki umowie o wzajemnej ochronie produktów

Negocjacje zapisów umowy o wzajemnej ochronie produktów zakończyły się podpisaniem porozumienia na wirtualnym szczycie UE-Chiny. Zabezpieczenie markowych produktów regionalnych przez podrabianiem i nielegalnymi imitacjami było kluczowe z punktu widzenia unijnych interesów.

Chiny są drugim co do wielkości rynkiem zbytu dla produktów UE z chronionym oznaczeniem geograficznym i trzecim pod względem ogólnej sprzedaży produktów rolnych i żywności. Państwo Środka wydało w 2019 roku na takie towary 14,5 mld euro.

Zobacz także

Część pieniędzy, która powinna trafić do europejskich producentów, została w kieszeniach chińskich biznesmenów, którzy znani są z zawłaszczania i patentowania zachodnich marek. Z takim problemem spotkali się między innymi polscy producenci żywności. Dzięki umowie o wzajemnej ochronie marek, w której każda ze stron umieściła po 100 produktów, takie proceder powinien zostać znacznie zredukowany.

Umowa wzmocni relacje handlowe między UE a Chinami. Europejskie oznaczenia geograficzne produktów są znane ze swojej jakości i różnorodności. Ważne jest, aby chronić je na poziomie unijnym i światowym, aby zapewnić ich autentyczność i chronić ich reputację.

komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Janusz Wojciechowski
Zagłosuj

Czy umowa o wzajemnej ochronie produktów ma szansę pomóc polskim producentom?

Liczba głosów:

Umowa chroniąca między innymi polską wódkę ma wejść w życie 1 stycznia 2021 roku, po wcześniejszym uchwaleniu przez Parlament Europejski oraz przyjęciu przez Radę Unii Europejskiej.

RadioZET.pl/ Deutsche Welle