Zamknij

Certyfikaty covidowe w Europie. Do kościoła tylko z przepustką?

27.09.2021 13:00
Do kościoła tylko z przepustką?
fot. Autor: martinbertrand.fr/shutterstock

Kolejny kraj wprowadził certyfikaty covidowe. W Holandii od soboty 25 września 2021 roku obowiązują nowe obostrzenia, które zdaniem mieszkańców są „nielogiczne”.

Obostrzenia przy okazji nadejścia kolejnej fali koronawirusa to kwestia czasu.  Polski rząd planuje wprowadzić regionalne restrykcje, gdy tylko liczba zakażeń sięgnie 1000 przypadków na dobę.

Kraje takie jak Holandia czy Francja zdecydowały się na wprowadzenie przepustek covidowych. Do restauracji, środków komunikacji miejskiej czy galerii handlowych można wejść jedynie po wcześniejszym okazaniu specjalnego certyfikatu.

Lockdown i „nielogiczne” obostrzenia. Z przepustką także do kościoła?

70 proc. Holendrów uważa, że restrykcje wprowadzone w związku z pandemią COVID-19 są nielogiczne - wynika z badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM).

Problem zasygnalizować próbowała odwołana już sekretarz stanu ds. gospodarczych Mona Keijzer. Przedstawicielka holenderskiego rządu miała pytać na łamach dziennika „De Telegraaf”, dlaczego każdy może wziąć udział w imprezie sportowej, a do restauracji wejdą tylko posiadacze certyfikatu covidowego?

Zdanie byłej minister podzielają Holendrzy, co potwierdzają wyniki ankiety. Większość mieszkańców uważa, że obostrzenia są nielogiczne, zaś jedynie co piąty badany uważa, że Holandia jest na drodze do wyjścia z pandemii.

Ciekawe badanie ujawniające niekonsekwencję rządu w toku wprowadzania obostrzeń opublikował dziennik „Nederlands Dagblad”. Z ankiety wynika, że czterech na dziesięciu Holendrów chodzących do kościoła chce, aby tylko osoby z przepustką sanitarną mogły wejść do świątyni. Przepustki covidowe dotyczą bowiem miejsc rozrywki, sklepów, komunikacji miejskiej, ale nie miejsc kultu religijnego.  

Zdania w tej sprawie są podzielone. 40 procent respondentów chciałoby, aby tylko osoby z tzw. przepustką covidową mogły wejść do świątyni, podobna jest liczba osób, które uważają, że nie jest to konieczne. 20 proc. badanych nie ma na ten temat zdania.

RadiOZET.pl/Andrzej Pawluszek (PAP)