Zamknij

Certyfikaty covidowe w pracy. Kolejne rządy zaostrzają przepisy

20.10.2021 20:18
Certyfikaty covidowe
fot. turkfotograf/shutterstock (ilustracyjne)

Lista państw, które wprowadziły przepustki sanitarne, jest coraz dłuższa. Od faktu zaszczepienia się lub okazania negatywnego wyniku testu firmy uzależniają nawet pojawienie się w pracy.

Praca tylko dla zaszczepionych i przebadanych? Austria jest kolejnym krajem, w którym obowiązywać będzie przepustki covidowe. Takie certyfikaty obowiązują już m.in. w Holandii, we Włoszech czy we Francji.

Mowa już nie tylko o obostrzeniach w restauracjach, galeriach handlowych czy środkach komunikacji miejskiej. W Austrii szef będzie mógł odesłać do domu pracownika bez szczepienia lub negatywnego testu na obecność koronawirusa.

Certyfikaty covidowe. Praca tylko po okazaniu przepustki?

Od 1 listopada w miejscach pracy w Austrii obowiązywać będzie certyfikat potwierdzający zaszczepienie przeciw Covid-19, wyzdrowienie lub uzyskanie negatywnego wyniku testu - poinformował minister zdrowia Wolfgang Mueckstein.

W okresie przejściowym, który potrwa do 14 listopada, osoby niezaszczepione i bez testu, będą musiały nosić w miejscu pracy maseczkę typu FFP2.

W nowych przepisach będą jednak wyjątki. O certyfikat nie będą musieli martwić się ci pracownicy, których praca nie wymaga kontaktu z innymi ludźmi. Mowa np. o kierowcach ciężarówek, którzy kursują w pojedynkę.

Czy w Polsce także certyfikaty covidowe mogłyby zastąpić ewentualne obostrzenia? Rząd nie podejmuje na razie decyzji w sprawie zaostrzenia przepisów. Jak zasugerował w rozmowie z Radiem ZET Jarosław Gowin, politycy nie chcą narażać się niezaszczepionym i zwlekają z decyzją o restrykcjach.

Zgodnie z deklaracją ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, rząd nie wprowadzi obostrzeń z dnia na dzień, tak jak to miało miejsce rok temu tuż przed dniem Wszystkich Świętych.

RadioZET.pl/PAP