Zamknij

Ceny znów w górę. Inflacja we wrześniu pobije kolejne rekordy. Są wyliczenia

01.10.2021 07:37
Inflacja będzie tylko rosnąć
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

GUS zaskoczył rynek, informując, że sierpniowa inflacja wyniosła nie 5,4 proc. a 5,5 proc. Tymczasem dane za wrzesień nie pozostawiają złudzeń: może być jeszcze drożej.

Inflacja nie zwalnia. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w sierpniu 2021 roku ceny wzrosły o 5,5 proc. w skali roku. Już wówczas mówiliśmy o rekordowych podwyżkach w ciągu ostatnich 20 lat.

Ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak w rozmowie z PAP podzielił się szacunkami dotyczącymi wzrostu cen we wrześniu 2021 roku. Może być jeszcze drożej.

Inflacja znów zaskoczyła Polaków. Są wstępne dane za wrzesień

- Nasze szacunki wskazują, że ceny konsumpcyjne we wrześniu wzrosły  o 5,7 proc. w skali roku. Cały czas utrzymuje się presja ze strony paliw – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

Dokładne szacunki ma w piątek 1 października 2021 roku przedstawić GUS. Z dużą dozą prawdopodobieństwa ocenić można, że urząd nie poinformuje o  inflacji niższej niż przed miesiącem. Płacimy coraz więcej za dobra i usługi niemalże z każdej kategorii, co odbija się także na budżecie.

Ekonomiści zwracają uwagę, że inflacja, przynajmniej krótkotrwale, jest na korzyść rządu. Wpływy podatkowe, w szczególności z tytułu podatku od towarów i usług poszybowały i zaskoczyły nawet resort finansów. Więcej pieniędzy w budżecie to powód kolejnej noweli ustawy budżetowej na bieżący rok.

Analityk z Banku Pekao ocenił, że we wrześniu to ceny paliw podbijały inflację. Ceny na stacjach benzynowych wzrosły o blisko 2 proc. w porównaniu do sierpnia. Jego zdaniem wzrostu cen należy oczekiwać także w przypadku żywności. Jest drogo, a będzie jeszcze drożej, gdyż prognozy nie są obiecujące.

Przed nami dalsze wzrosty inflacji. Od października wchodzi w życie wyższa taryfa gazowa, a 2022 r. przyniesie kolejne wzrosty cen energii elektrycznej, gazu, podwyżki opłat za ścieki oraz centralne ogrzewanie 

Adam Antoniak

Ekspert szacuje, że pierwszy kwartał 2022 roku może przynieść inflację rzędu 6 proc. w skali roku.

RadioZET.pl/PAP