Zamknij

Polacy jedzą coraz mniej ziemniaków

24.12.2019 12:02
Ceny ziemniaków 2019. Spadło spożycie kartofli w Polsce. Dlaczego?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Spadło spożycie ziemniaków w Polsce - podał Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). Jednocześnie ceny za kartofle wciąż idą w górę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W raporcie IERiGŻ podkreślono, że spożycie ziemniaków w Polsce w sezonie 2018/19 zmalało o 3,2 proc. (do 92 kg w przeliczeniu na mieszkańca).

"Nastąpił około 5 proc. spadek konsumpcji ziemniaków nieprzetworzonych, który tylko częściowo został zrekompensowany większym spożyciem przetworów ziemniaczanych" - poinformował IERiGŻ.

Zobacz także

Jednocześnie instytut przewiduje, że w przyszłym sezonie całkowita konsumpcja ziemniaków po raz kolejny się obniży. Tym razem o około 4 kg (o ponad 4 proc.), do 88 kg na mieszkańca, ale nadal będzie o ok. 50 proc. większa niż w zdecydowanej większości krajów Unii Europejskiej.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS), w listopadzie 2019 roku w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem cen żyta, pszenżyta, owsa, żywca wieprzowego i drobiu.

Zobacz także

"W skali roku ceny skupu większości produktów rolnych były niższe. Wzrosły natomiast ceny ziemniaków, żywca wieprzowego i drobiu" - czytamy w komunikacie.

Według GUS w skupie za ziemniaki płacono średnio 39,75 zł za decytonę. To więcej o 7,3 proc. niż przed miesiącem i o 10,6 proc. niż przed rokiem.

W transakcjach targowiskowych średnia cena za decytonę ziemniaków (210,04 zł) spadła o 2,4 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem, natomiast wzrosła w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego o 92,9 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP