Zamknij

Od stycznia podwyżki akcyzy. O ile zdrożeje wódka, piwo i papierosy?

08.12.2021 17:27
Od stycznia podwyżki akcyzy. O ile zdrożeje wódka, piwo i papierosy
fot. Marek BAZAK/East News

Za wódkę zapłacimy od przyszłego roku o 1,50 zł więcej, a za papierosy o 30 groszy. A to dopiero początek podwyżek. Sprawdzamy, jak na ten sektor wpłynie podniesienie akcyzy.

Alkohol i papierosy będą droższe. Akcyza wzrośnie o kolejne 10 proc. już 1 stycznia 2022 roku. W następnych latach stawka będzie rosła o kolejne 5 proc. Rząd stoi na stanowisku, że podwyżka podatków ma zmniejszyć spożycie alkoholu i tytoniu, na czym zyska zdrowie Polaków.

Minister finansów Tadeusz Kościński w Programie 1 Polskiego Radia zdradził, o ile wzrosną ceny alkoholu. - Spodziewamy się, że na butelce wódki 40-proc. to będzie wzrost ceny o ok. 1,50 zł. Na butelce wina to ok. 16 groszy, na butelce czy puszce piwa - około 6 groszy.

Podwyżki cen alkoholu i wyrobów tytoniowych

Do góry pójdą także ceny wyrobów tytoniowych. Tadeusz Kościński ujawnił, o ile więcej będą musieli zapłacić palacze.

Cena paczki papierosów wzrośnie o około 30 groszy, a wyroby nowatorskie ok. 1 zł.Od stycznia do końca października 2021 r. wpływy z tytułu akcyzy na alkohol i papierosy stanowiły około 7 proc. budżetu

Tadeusz Kościński, minister finansów

Nowe prawo spowoduje wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia. Natomiast jeśli chodzi o tzw. wyroby nowatorskie do palenia to akcyza zostanie podniesiona poprzez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc.

Od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10 proc. Stanie się tak na podstawie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

RadioZET.pl/PolskieRadio