Zamknij

Ceny w sklepach w górę. Za co musimy zapłacić więcej?

25.06.2021 12:45
Ceny w sklepach rosną
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Inflacja wystrzeliła do rekordowych poziomów, co potwierdzają dane GUS. O ile wzrosły ceny konkretnych produktów w sklepach?

Ceny w sklepach rosną za sprawą inflacji. Jak podał Główny Urząd Statystyczny ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 roku wzrosły w skali roku o 4,7 proc. Z miesiąca na miesiąc także widoczne są wzrosty cen. W porównaniu z kwietniem 2021 roku ceny wzrosły o 0,3 proc.

Wzrost cen to także efekt długo oczekiwanego odmrożenia gospodarki. Przedsiębiorcy zwiększają stawki celem szybszego wyjścia na prostą po pandemii, a w ślad za nimi konkurencja także winduje ceny.  Konsekwencje wysokiej inflacji dostrzec można, chociażby w sklepach. Jak zmieniły się ceny?

Inflacja w górę. Tak kształtują się ceny w sklepach

W maju ceny w sklepach spożywczych poszły w górę średnio o ponad 5 proc. w porównaniu z kwietniem 2021 roku – wskazują autorzy raportu „Indeks cen w sklepach detalicznych Styczeń-Maj 2021” z agencji Hiper-Com Poland i platformy UCE RESEARCH.

Eksperci wskazują na wzrosty cen 7 z 12 analizowanych kategorii produktów. Autorzy raportu napisali, że 5 proc. tempo inflacji to rekord dekady. Skok cen najbardziej widoczny był w lutym 2021 roku, kiedy to ceny w porównaniu do stycznia były wyższe o ponad 9,2 proc. „W marcu, w zestawieniu do lutego, wzrosły o 1,6 proc., natomiast w kwietniu w porównaniu z marcem spadły o 4,3 proc.” – czytamy w raporcie.

Ceny w sklepach rosły od początku roku także z powodu nowych podatków. Handel od stycznia mierzy się m.in. z podatkiem handlowym, który płacić muszą największe markety. Producenci napojów słodzonych dokładają do interesu za sprawą nowej opłaty cukrowej, co także wpłynęło na wzrost cen na sklepowych półkach. Analitycy piszą, że choć tendencja wzrostowa została wyhamowana, gdy nastąpiło ożywienie w gospodarce, to podwyżki nadal są widoczne.

Odnotowano je w przypadku produktów takich jak: chemia gospodarcza, mięso, napoje, owoce, produkty tłuszczowe, używki. Od początku roku nieco tańsza jest żywność, pieczywo, produkty sypkie, warzywa.

"Spośród 45 analizowanych towarów aż 25 zdrożało. Najmocniej poszła w górę kapusta, bo aż o 120,1 proc., z kolei najbardziej - o 31 proc. potaniała cebula i cukier - 26,4 proc." – czytamy w raporcie.

Ekonomiści nie mają dobrych prognoz. Autorzy raportu wskazali, że inflacja nadal może rosnąć, a finalnie średnie tempo wzrostu cen detalicznych sklepach spożywczych w całym 2021 roku będzie się wahało w granicach 5, a nawet 8 proc.

RadioZET.pl/PAP