Zamknij

Oszczędzają i szukają drugiej pracy. Inflacja już dała się we znaki

06.07.2021 14:33
Ceny w sklepach w góre
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Ceny w sklepach biją rekordy za sprawą inflacji. Więcej płacimy także za usługi, każdy przedsiębiorca chce przecież „odbić” sobie straty lockdownowe. Koszty życia są wyższe, więc Polacy zaczęli szukać oszczędności.

Inflacja, choć w czerwcu 2021 roku nieco wyhamowała, i tak daje się we znaki. Podwyżki są zauważalne zarówno w sklepach, jak i u usługodawców, co potwierdzają konsumenci w ankiecie przeprowadzonej przez ARC Rynek i Opinia.

Wobec rosnących kosztów życia Polacy deklarują, że zaczęli ciąć wydatki. Niektórzy zmuszeni zostali także podjąć się dodatkowej pracy.

Inflacja w górę. Polacy zaciskają pasa

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły o 4,4 proc. w  skali roku. Wskaźnik inflacji od miesięcy nie spada poniżej 4 proc., a wzrosty zauważalne są w niemalże każdej kategorii produktów i usług.

Z badań ARC Rynek i Opinia wynika, że podwyżki zauważyło 91 proc. badanych. Ankietowani mówili o wzroście cen za żywność, benzynę, czynsz, obiady w restauracji czy materiały budowlane.

Zdaniem respondentów podwyżki wynikają z chęci odrobienia przez przedsiębiorców pandemicznych strat. 61 proc. Polaków uważa, że usługodawcy w ślad za swoimi kontrahentami podnoszą ceny. Za inną przyczynę podwyżek ankietowani wskazali nieskuteczną politykę rządu.

Rosnące koszty życia skłaniają Polaków do oszczędzania.

  • Ponad połowa badanych przyznaje, że wybiera tańsze produkty i usługi.
  • 39 proc. ogranicza konsumpcję, jak również korzystanie z niektórych usług
  • 16 proc. osób planuje szukać dodatkowej pracy
  • 14 proc. chce poszukać nowej, lepiej płatnej pracy
  • 7 proc. respondentów planuje iść do pracodawcy po podwyżkę

 „Życie w warunkach inflacji, znane osobom ze średniego i starszego pokolenia, jest doświadczeniem stosunkowo nowym i nieznanym dla osób młodszych, niepamiętających pierwszych lat transformacji rynkowej. Tworzy to atmosferę rosnącej niepewności materialnej oraz sprzyja szukaniu różnych strategii radzenia sobie z nowymi realiami” – podsumował cytowany w komunikacie Łukasz Mazurkiewicz z ARC Rynek i Opinia.

RadioZET.pl/PAP/mat.pras