Zamknij

Ceny w sklepach będą rosły. Eksperci: zima będzie dla Polaków prawdziwym szokiem

22.10.2021 07:26
Ceny w sklepach w górę
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Czy może być jeszcze drożej? Analitycy nie mają dobrych wieści. Ceny w sklepach wzrosną o kolejne nawet 12 proc.

Inflacja już znalazła się na rekordowym poziomie. GUS podał, że we wrześniu 2021 roku ceny skoczyły o 5,9 proc. w porównaniu z minionym rokiem.

Okazuje się jednak, że najgorsze dopiero przed nami. Ceny w sklepach będą rosły, w ujęciu rocznym w IV kwartałe 2021 roku żywność może być o 10-12 proc. droższa - uważają analitycy Julita Pryzmont i Karol Kamiński.

Żywność jeszcze podrożeje. Podwyżki sięgną 12 procent

Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland nie ma wątpliwości, że inflacja winduje ceny w niemalże wszystkich kategoriach produktów.

Wzrost ceny danej usługi lub towaru pociąga za sobą kolejne podwyżki. Tak jak np. droższe paliwo przekłada się na koszty transportu, co rzutuje na całkowity koszt produkcji.

Będzie jeszcze drożej. Wszystkie produkty będą drożały, tak jak już wyraźnie widzimy na przykładzie paliwa, a ono jest przecież niezbędne do transportu czy produkcji. Cały proces produkcji, transportu, magazynowania jest droższy, więc ma to odbicie w cenie końcowej

Julita Pryzmont z Hiper-Com

Karol Kamiński z Centrum Analiz Grupy AdRetail zwrócił uwagę na to, jak w obliczu drożejących surowców w dobie wychodzenia gospodarki z koronakryzysu kształtować się będą ceny.

- Nie mam dla Polaków dobrych wiadomości. W sklepach nadal będzie coraz drożej. Nadchodząca zima może być dla Polaków prawdziwym szokiem - zaznaczył Karol Kamiński.

Jego zdaniem ceny żywności w skali roku skoczą nawet 12 proc. Największe różnice w cenach, zdaniem eksperta, widoczne będą w najmniejszych sklepach. Duże sieci handlowe będą walczyć o klienta i kusić promocjami.

Które produkty drożeją najszybciej? We wrześniu bieżącego roku w porównaniu z tym samym miesiącem w pandemicznym, 2020 roku, najszybciej rosły ceny produktów tłuszczowych – skok sięgnął 40 proc. Cena oleju wzrosła o ponad połowę – odnotowano podwyżki rzędu 58,8 proc.

- Producenci przewidują, że do końca roku ceny olejów roślinnych mogą pójść w górę nawet o 8-10 proc., bo takie obecnie trendy są obserwowane na świecie, a Polski rynek nie jest oderwany od tego typu prognoz- mówił Kamiński.

Podobny los czeka mięso, które już jest o 32 proc. droższe niż rok temu. Mało tego, na wyższe ceny może wpłynąć z jednej strony niższy popyt (coraz częściej rezygnujemy z mięsa), z drugiej – odgórne regulacje. Niewykluczone, że na mocy decyzji Parlamentu Europejskiego, mięso w przyszłości opodatkowane będzie najwyższą, 23 proc. stawką VAT.

Podrożeją też warzywa, które już odnotowały średnie wzrosty rzędu 17,8 proc. Z badania wynika, że największe wzrosty w obrębie tej kategorii dotyczą kapusty – 52,7 proc., ziemniaków – 33,9 proc., cebuli – 22,6 proc. oraz pomidorów – 21,9 proc.

Należy oczekiwać też wyższych cen alkoholi, które podrożeją po podwyżce akcyzy 1 stycznia 2022 roku.

RadioZET.pl/PAP