Zamknij

Nie wszystko drożeje. GUS wyliczył, za co w tym roku płacimy mniej

23.08.2019 09:27
GUS wyliczył ceny towarów w 2019 roku. Nie wszystko zdrożało
fot. Shutterstock/Stokkete (ilustracyjne)

Rosnące ceny warzyw utwierdziły konsumentów w przekonaniu, że wszystko drożeje. Tak jednak nie jest. GUS sprawdził, za co w ostatnim półroczu przepłaciliśmy, a co udało nam się kupić taniej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Konsumenci, którzy kupili w tym roku telefon lub przedłużyli umowę na dostawę internetu, zapewne zapłacili mniej niż rok temu – wynika z danych GUS. W okresie od stycznia do lipca 2019 roku to m.in. sprzęt telekomunikacyjny stracił na wartości w porównaniu do cen w minionym roku. Ceny spadły o 10,5 proc.

Główny Urząd Statystyczny wylicza, że mniej zapłaciliśmy także za owoce. W 2018 roku ich ceny były przynajmniej  8,8 proc. wyższe. Staniały także jaja, zapłaciliśmy za nie 9,6 procent mniej. W porównaniu do pierwszych siedmiu miesięcy 2018 r., w analogicznym okresie 2019 r. mniej płaciliśmy również za mleko i masło (spadek o 1 procent).

Zobacz także

Według GUS mniej zapłaciliśmy także za prąd. Energia elektryczna w 2018 roku była o 6,4 proc. droższa. Choć jej ceny na 2019 rok zostały zamrożone, dla wielu jest to zwiastun przyszłych podwyżek.

Opłacalny stał się zakup samochodu. Auta są tańsze o 4,1 proc. Tego samego nie można powiedzieć o paliwie. Jego ceny cały czas rosną. W tym roku kierowcy zapłacili o 4,8 proc.

Zobacz także

Mniej płacimy także za ubrania. Odzież staniała o 2,5 procent. Za papierosy palacze płacą względnie tyle samo. To może jednak zmienić się w 2020 roku ze względu na planowaną podwyżkę akcyzy.

Rekordowo dużo kosztowały w tym roku warzywa. Wzrost GUS oszacował na 19,6 procent. W górę poszły też opłaty za wywóz śmieci – płacimy prawie 15 proc. więcej niż rok temu. Jak podaje GUS, podrożał też cukier, pieczywo i mąka.

 RadioZET.pl/PAP