Zamknij

Truskawki pojawiły się na rynku. Cena? Nawet 34 zł za kilogram

13.05.2021 14:59
Ceny truskawek 2021
fot. Bartlomiej Wojtowicz/REPORTER/East News

Sezon na truskawki wystartował. Na rynkach wciąż jednak dominują owoce z importu, a polskich truskawek jest mało. Efekt? Ceny poszły w górę. 

Ceny truskawek na samym początku sezonu mogą zaskoczyć. PAP sprawdziła, ile trzeba zapłacić za kilogram na rynku hurtowym w Broniszach.

Okazuje się, że wciąż mało jest krajowych truskawek, na rynkach dominują te z importu. Ile trzeba za nie zapłacić?

Ceny truskawek w górę

- Polskich truskawek jest nadal mało, natomiast sporo jest dostaw z importu. Znacznie podrożały ubiegłoroczne warzywa korzeniowe, bo brakuje młodych - poinformował PAP ekspert rynku Maciej Kmera.

Ekspert dodał, że ceny tych owoców z polskich upraw mocno podskoczyły. - Truskawki są w ilościach śladowych, sprzedają je 2-3 osoby w opakowaniach jednokilogramowych. Kosztują 30-34 zł za kilogram - powiedział Kmera.

Na rynku zajdziemy truskawki głównie z upraw gruntowych, spod folii. Wcześniej sprzedawcy oferowali owoce z upraw szklarniowych. Sezon na truskawki dopiero się jednak zaczyna. Słoneczne dni przyspieszą ich dojrzewanie, dzięki czemu wybór na rynku będzie większy. Na niższe ceny będziemy mogli liczyć dopiero za kilka tygodni.

Miłośnicy truskawek muszą obecnie płacić więcej, lub skorzystać z zagranicznej alternatywy. Kmera zaznaczył, że w ofercie na rynku jest za to dużo truskawek pochodzących z importu m.in. z Grecji. Ich cena jest na poziomie 17-19 zł za kg.

RadioZET.pl/PAP