Zamknij

Nawet 25 złotych za kilogram. Dlaczego truskawki są takie drogie?

27.05.2020 16:33
Ceny truskawek 2020. Skąd wzięły się podwyżki
fot. krzysztof kapica/Polska Press/East News

Za truskawki płacimy średnio o połowę więcej niż rok temu. Cena za kilogram sięga 25 złotych – czytamy w serwisie Business Insider. Skąd takie podwyżki?

Truskawki kosztują dwa razy więcej niż rok temu. Za kilogram zapłacimy 18, 20 a nawet 25 złotych.

Nocne przymrozki, brak rąk do pracy i kryzys na rynku mogą sprawić, że plantatorzy szybko nie zejdą z cen.

Dlaczego truskawki drożeją?

Rolnicy w rozmowie z serwisem Business Insider skarżą się na chłodne noce. Przymrozki nie pozostają bez wpływu na jakość truskawek, które w koszykach na sprzedaż bywają zniekształcone. Widmo nadchodzącej suszy również nie pomaga plantatorom.

Zobacz także

Klimat to niejedyny problem rolników. Przez epidemię koronawirusa brakuje rąk do pracy. Chodzi w szczególności o pracowników z Ukrainy, którzy przez ograniczenia na granicach i trwającą epidemię wolą pozostać w kraju.

Zobacz także

- Przymrozki zmusiły do trzymania pod pokrywami. Powinna być rotacja: w nocy przykrywane a we dnie odkrywanie i zapylanie. Z powodu braku ludzi to nie było tak robione jak powinno – opisuje jeden z plantatorów w rozmowie z Business Insider.

Rolnicy zwracają ponadto uwagę, że pomimo wysokich cen popyt na truskawki nie maleje. - Sprzedawcy na targowiskach pozbywają się towaru do południa – komentują handlowcy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/Business Insider