Zamknij

Ceny sprzedaży mieszkań nadal będą rosnąć

Olga Papiernik
04.01.2018 12:20
Ceny sprzedaży mieszkań nadal będą rosnąć
fot. East News

Dom Development ocenia, że problemy z brakiem podwykonawców, wzrost cen materiałów budowlanych i wydłużenie czasu oczekiwania na decyzje administracyjne mogą spowodować zmniejszenie podaży mieszkań. Przy jednoczesnym silnym popycie, rezultatem może być dalszy wzrost cen, poinformował prezes Jarosław Szanajca.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

-W pierwszych trzech kwartałach 2017 roku deweloperzy odnawiali swoją ofertę pomimo rosnącej sprzedaży. Jednak w IV kwartale, deweloperzy wprowadzili do realizacji mniej inwestycji, co przełożyło się na zmniejszenie liczby lokali w ofercie. Ceny lokali rosły nieznacznie w ciągu pierwszych trzech kwartałów, a ich wzrost przyspieszył w końcu roku. - napisał Szanajca w ocenie rynkowej.

-Przez większą część roku podaż nadążała za mocnym popytem. Jednak w IV kwartale problemy z brakiem podwykonawców oraz wzrost cen materiałów budowlanych, spowodowały wzrost kosztów wykonawstwa. Czynniki te wraz z zauważalnym wydłużeniem czasu oczekiwania na decyzje administracyjne (szczególnie na rynku warszawskim) oraz z jeszcze większą konkurencją przy zakupach gruntów, mogą spowodować zmniejszenie podaży. Biorąc pod uwagę silny popyt, prawdopodobny jest dalszy wzrost cen sprzedaży. - wskazał prezes.

Dom Development podał wczoraj, że w 2017 r. sprzedaż netto grupy wzrosła wstępnie do kolejnej rekordowej liczby - 3 975 lokali (w tym udział sprzedaż Euro Styl wynosi 581 lokali) wobec 2 735 lokali rok wcześniej, co oznaczało wzrost o 45% r/r.

W samym IV kwartale ub.r. Dom Development odnotował sprzedaż na poziomie 1 049 lokali. Największą roczną sprzedaż grupa odnotowała na projektach: Wilno (459 lokali), Osiedle Premium (375), Osiedle Moderna (336), Żoliborz Artystyczny (295) i Osiedle Amsterdam (241).

Grupa przekazała w minionym roku 2 929 lokali, w tym zgodnie z planem rekordowe 1 472 lokale w IV kwartale 2017. W 2017 roku liczba przekazań była o 447 lokali wyższa niż w 2016 (wzrost o 18% r/r).

ISBnews/OP