Zamknij

Ceny ryb na święta 2021. Ile zapłacimy za karpia i śledzia?

08.12.2021 19:20
Ceny ryb na święta 2021. Ile zapłacimy za karpia i śledzia
fot. CEZARY PECOLD/East News

Czy inflacja znacznie podniesie ceny ryb przed świętami? Czy zapłacimy więcej za karpia i śledzia? Ekonomiści wyliczają, że w 2021 roku zapłacimy więcej za świąteczne zakupy, niż w poprzednich latach.

Ryby to podstawowe produkty, które goszczą w święta na polskich stołach. Od wielu lat obrońcy zwierząt rozliczają sprzedawców z warunków, w których przetrzymywane są karpie przed Bożym Narodzeniem. 

I nflacja wpływa na wzrost cen niemal wszystkich produktów spożywczych. Przeciętne gospodarstwo domowe z powodu inflacji wydaje miesięcznie na zakupy i opłacanie rachunków 360 zł więcej, niż przed rokiem.

Ceny ryb. Boże Narodzenie 2021

Na wigilijnym stole w większości domów pojawią się ryby. Jak będą kształtować się ich ceny w tym roku? Okazuje się, że w ciągu 12 miesięcy ryby i owoce morza podrożały średnio o 4,8 proc. Za kilogram karpia trzeba zapłacić między 18 a 20 zł. Jeszcze rok temu było to 14,50 zł. Natomiast śledź kosztuje obecnie ok. 20 zł, rok temu był przynajmniej o 50 groszy tańszy.

Czy będzie taniej? Eksperci ostrzegają, że nie ma co liczyć na obniżki. Przed samymi świętami ceny jeszcze poszybują w górę, a i tak nie ma pewności czy uda nam się kupić rybę. Zimą 2021 roku podaż zmalała o ok. 20-30 proc. Powodem jest susza i wzrost cen zboża.

Ekonomiści firmy Deloitte wyliczyli na podstawie międzynarodowych badań „Zakupy świąteczne 2021”, że tej zimy będzie trzeba wydać na świąteczne zakupy aż o 11 proc. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. W praktyce oznacza to wyższy wydatek o 200 zł.

RadioZET.pl/Deloitte