Zamknij

Ropa tanieje przez koronawirusa. Na stacjach paliw zapłacimy mniej

02.03.2020 10:18
Ceny ropy. Ceny na stacjach paliwo w dół przez koronawirusa
fot. Shutterstock/Nakun (ilustracyjne)

Epidemia koronawirusa nie pozostaje bez wpływu na rynek ropy. Ograniczona aktywność ekonomiczna sprawia, że jej cena spada. Będzie zatem taniej na stacjach paliw.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Epidemia koronawirusa ogranicza aktywność ekonomiczną i powoduje spadek cen ropy, co powinno przełożyć się też na tańsze paliwa - oceniają analitycy. Ich zdaniem sytuacja taka może potrwać miesiące.

Adam Czyżewski z PKN Orlen w rozmowie z PAP ocenia, że ceny ropy nadal będą odnotowywać spadki.

- Spadek ten objął Chiny i inne obszary jak Włochy. Chodzi głównie o transport, spadł popyt na paliwo lotnicze, bo wiele połączeń lotniczych z Chinami jest zawieszonych, jest też mniej przewozów morskich, bo jest mniej towarów. To wszystko powoduje spadek popytu na ropę – wskazał. 

Zobacz także

Czyżewski podkreśla, że trudno powiedzieć, jak długo taka sytuacja może potrwać. Jeśli do końca marca spadnie ryzyko pandemii, efekty będą obserwowane jeszcze przez około 3 miesięcy - ocenił.

KORONAWIRUS

Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV. Pierwsze objawy koronawirusa początkowo wcale nie muszą być podobne do objawów grypy. Naukowcy zaobserwowali przypadki, w których objawy wiązały się z układem pokarmowym, nerwowym, a nawet narządem wzroku.

Jak dodał, to czas, jaki szacunkowo potrzeba by odbudować relacje handlowe z Chinami. Ekonomista prognozował, że globalny popyt na ropę w bieżącym roku będzie mniejszy o 200-400 tysięcy baryłek dziennie.

Zdaniem Czyżewskiego, ceny ropy odbiją się na cenach na stacjach benzynowych. Marże wszystkich rafinerii są od pewnego czasu niskie i obniżanie cen paliw wpłynie na ich wyniki - zauważył Adam Czyżewski.

Zobacz także

Z kolei Biuro Maklerskie Reflex wylicza, że ceny ropy spadły w okolice 50 dol. za baryłkę i były w piątek 28 lutego najniższe od grudnia 2018 roku.

Analitycy portalu e-petrol.pl wskazali natomiast, że pojawiła się informacja, że Arabia Saudyjska zmniejszy w marcu dostawy ropy do Chin o co najmniej pół miliona baryłek. Koncern Saudi Aramco spodziewa się powrotu do normy i wzrostu popytu w dopiero w drugiej połowie roku.

Zobacz także

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 roku do 1 marca 2020 roku zanotowano ponad 87 tysięcy potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym około 3 tysięcy zgonów. Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania m.in. do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.

RadioZET.pl/PAP