Zamknij

Ceny prądu w górę nawet o 40 proc. Będą rekompensaty?

17.09.2021 19:39
Rachunki za prąd w górę
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Prąd znów pójdzie w górę, co w połączeniu z podwyżką cen gazu i rosnącą inflacją boleśnie uderzy po kieszeni. Co z obietnicą rządowych rekompensat?

Prąd w przyszłym roku będzie droższy. W połączeniu z podwyżkami cen za wywóz śmieci, wodę, czy gaz, przyszły rok upłynie pod znakiem kosztownych rachunków.

Klienci Enei muszą przygotować się na gigantyczne podwyżki. Spółka będzie wnioskować o podwyżkę taryfy na energię dla gospodarstw domowych o blisko 40 proc. - poinformował jej prezes Paweł Szczeszek.

Gigantyczne podwyżki cen prądu

Enea zapowiedziała, że złoży wnioski do URE (Urzędu Regulacji Energetyki) o wyższe taryfy za prąd.

Hipotetycznie, gdyby taryfa wzrosła o 40 proc., to rachunek wzrósłby o 20 proc. Z wypowiedzi medialnych wynika, że trudno będzie uzyskać taki wzrost, rzędu 40 proc., a nie ukrywam, że blisko tej wartości wzrostem bylibyśmy zainteresowani 

Paweł Szczeszek

URE już wcześniej ostrzegało, że nie unikniemy podwyżek cen prądu. Stawki za energię w Polsce są w bardzo dużym stopniu obciążone kosztami emisji CO2. - Trudno się spodziewać, by ceny energii spadały, bo nie możemy negować sytuacji, jaką obserwujemy na rynku. Na pewno punktem odniesienia w negocjacjach z firmami energetycznymi, które przedstawią nam taryfy do zatwierdzenia, będzie rynek giełdowy, a tam ceny energii rosną – mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Rafał Gawin, prezes URE.

Rekompensaty za prąd? Rząd wraca do tematu

Choć podwyżki są nieuniknione, to wciąż aktualna wydaje się obietnica rekompensat za rachunki za energię.

- W Ministerstwie Klimatu cały czas trwają prace nad projektem ustawy o rekompensatach za podwyżki prądu. Chodzi tu przede wszystkim o Polaków, którzy są w trudniejszej sytuacji materialnej. Jednak nie jest to jeszcze przekute w konkretne rozwiązania ustawowe - komentował w Radiu ZET Radosław Fogiel.

Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości potwierdził słowa prezesa URE. Transformacja energetyczna niesie za sobą koszty. W obliczu powszechnych podwyżek rekompensaty za drogi prąd byłyby kroplą w morzu potrzeb.

Pierwsze podwyżki odczujemy już w październiku bieżącego roku – w górę pójdzie gaz. Niewykluczone są także wyższe opłaty za śmieci i wodę.

RadioZET.pl/PAP