Zamknij

Ceny prądu kilkanaście procent w górę. Wnioski taryfowe już w URE

17.11.2020 08:57
licznik prądu i pieniądze
fot. MONKPRESS/East News

Urząd Regulacji Energetyki otrzymał wnioski taryfowe, w których dostawcy energii elektrycznej wnoszą o podwyższenie o kilkanaście procent cen prądu dla odbiorców indywidualnych. Na rachunkach dodatkowo znajdzie się także opłata mocowa, przez co rachunki w 2021 roku będą znacznie wyższe, niż w 2020.

Ceny energii elektrycznej w 20201 roku najprawdopodobniej wzrosną. Urząd Regulacji Energetyki otrzymał wnioski od największych dostawców, którzy jak jeden mąż wnoszą o zatwierdzenie podwyżek.

Mają one zrekompensować ponoszone przez producentów energii nakłady, mające „racjonalne uzasadnienie w kosztach ponoszonych przez przedsiębiorców”.

Prąd podrożeje. Wyższe ceny i opłata mocowa

Ceny energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych ustalane są przez URE na podstawie wniosków przedstawionych urzędowi przez największych producentów w Polsce. Instytucja stara się wyznaczyć złoty środek między obciążaniem domowego budżetu a oczekiwaniami producentów.

Zobacz także

Postępowanie taryfowe prowadzone jest pod koniec każdego roku i od postanowień URE zależy, jaką cenę będziemy płacić za prąd przez kolejne 12 miesięcy. Urząd zazwyczaj stara się stać po stronie konsumentów i nie pozwalać producentom na dyktowanie zbyt wysokich cen.

Tym razem jednak URE może nie mieć wyboru. Jak stwierdził NIK, uzależnienie polskiej energetyki od węgla powoduje wzrost cen produkcji, który musi być uwzględniony w cenniku. Polskie ceny hurtowe energii elektrycznej są najwyższe w Unii Europejskiej.

Wszyscy czterej tzw. sprzedawcy z urzędu złożyli wnioski taryfowe dotyczące wysokości cen energii dla gospodarstw domowych w 2021 roku. Rozpoczynamy z związku z tym skrupulatną analizę złożonych wniosków.

Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE

Producenci, o których mowa, to spółki z grup PGE, Energa, Tauron i Enea. Wszystkie starają się opracować strategię odchodzenia od węgla, który został jasno określony jako bezwartościowe aktywa.

Zobacz także

Jak oficjalnie przyznają producenci, we wnioskach wyrazili potrzebę podwyżek cen energii elektrycznej o kilkanaście procent. Ostateczna wysokość podwyżek zależy od URE.

Od 1 styczna 2021 roku do rachunków doliczana będzie opłata mocowa – wynagrodzenie dla elektrowni za pracę i gotowość do dostarczania energii. Jej przewidywana wysokość to 45 zł za 1 MWh, co dla przeciętnego gospodarstwa domowego oznaczać będzie roczne rachunki wyższe o około 90 zł.

RadioZET.pl/Business Insider Polska