Zamknij

Ceny prądu coraz wyższe. Rachunki pójdą w górę

13.09.2021 19:26
Ceny prądu coraz wyższe. Rachunki pójdą w górę
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Prąd jest coraz droższy. Boleśnie przekonują się o tym mieszkańcy Niemiec. Już teraz są u nich rekordowo wysokie ceny energii, zimą będzie jeszcze drożej.

Ceny za energię elektryczną idą w górę. Już teraz konsumenci w Niemczech muszą płacić więcej za rachunki niż kiedykolwiek wcześniej. Z informacji podanych przez „Der Spiegel” wynika, że wielu dostawców energii elektrycznej i gazu wkrótce jeszcze bardziej podniesie stawki, m.in. z powodu uruchomienia nowego gazociągu nadbałtyckiego.

Już w lipcu 2021 roku pisaliśmy, że sytuacja w Polsce zaczyna wyglądać podobnie. Urząd Regulacji Energetyki mówi jasno: podwyżki są nieuniknione. Droższe będzie ogrzewanie, więcej zapłacimy też za prąd i gaz.

Ceny prądu coraz wyższe. Rachunki pójdą w górę

Ceny energii elektrycznej dla klientów indywidualnych są obecnie na rekordowo wysokim poziomie – tak wynika z analizy portalu porównawczego Verivox , na który powołuje się „Der Spiegiel”. Niemieckie gospodarstwa domowe muszą się nastawić na „zauważalnie wyższe” koszty energii elektrycznej i gazu w ciągu nadchodzącej zimy.

W Polsce cena energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych wyznaczana jest przez Urząd Regulacji Energetyki. W rezultacie prąd elektryczny zużywany w domach jest dwa razy tańszy, niż wykorzystywany przez przedsiębiorstwa. W drugiej połowie sierpnia 2021 informowaliśmy, że PGE chce, żeby to się zmieniło.

Różnice w cenach w Niemczech już są zauważalne. Na początku września 2021 roku przeciętne gospodarstwo domowe, mające roczne zużycie energii elektrycznej na poziomie 4 tys. kWh, musiało płacić średnio 30,54 eurocenta za kilowatogodzinę – więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Ekstremalny wzrost cen na rynku gazu to przede wszystkim efekt obaw o "wąskie gardła" zimą. Magazyny gazu ziemnego w Europie są mniej zapełnione niż zwykle o tej porze roku

Gerda Woelblinga, eksperta rynku gazowego

Od stycznia 2021 r. cena gazu ziemnego dla odbiorców końcowych wzrosła o prawie 12 proc., a zmiany cen zwykle dokonywane są pod koniec roku. „Ten niezwykle wczesny wzrost cen to efekt skoków cenowych na europejskich rynkach hurtowych. Energia elektryczna (…) na lipskiej giełdzie energii EEX kosztuje obecnie ponad 90 euro za mWh, ponad dwa razy więcej niż latem 2020 r. Gaz ziemny jest prawie dziesięć razy droższy na holenderskim rynku referencyjnym TTF” – informuje „Spiegel”.

RadioZET.pl/PAP/Marzena Szulc/Der Spiegel