Zamknij

Ile zapłacimy za prąd w 2021 roku? Stawki opłaty mocowej

30.11.2020 19:52
Opłata mocowa 2021
fot. Bartolomiej Pietrzyk/shutterstock (ilustracyjne)

Urząd Regulacji Energetyki podał stawki opłaty mocowej na 2021 rok. To nowa pozycja, która pojawi się na przyszłorocznych rachunkach za energię.

Prąd będzie droższy za sprawą nowej opłaty mocowej. URE podał stawki nowej opłaty dla gospodarstw domowych na przyszły rok.

Do miesięcznych rachunków za energię trzeba będzie doliczyć od 1,87 zł do 10,46 zł. Publikujemy stawki opłaty mocowej na 2021 rok.

Opłata mocowa. Co to jest?

Urząd wyjaśnił, jak zmienią się nasze rachunki za energię elektryczną w przyszłym roku. Ostatni kwartał to dla URE czas zatwierdzania taryf za prąd na kolejny rok. Sprzedawcy i dystrybutorzy energii kalkulują koszty, które z kolei przekładają się na ceny energii dla odbiorców końcowych, czyli konsumentów.

Zobacz także

Koszty prezentowane przez operatorów z roku na rok są coraz wyższe. Mało tego, w 2021 roku na rachunkach za prąd znajdzie się nowa pozycja: opłata mocowa. Co więcej, tzw. opłata OZE, która przez ostatnie trzy lata była zerowa, teraz pojawi się jako dodatnia wartość.

Wysokość opłaty mocowej odzwierciedla wprost płatności dla dostawców mocy, które wynikają z aukcji rynku mocy. Środki pozyskane z tej opłaty przeznaczone będą na budowę nowych, modernizację i utrzymanie istniejących jednostek wytwórczych. Celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i zmniejszenie ryzyka tzw. blackoutu 

Rafał Gawin, Prezes URE

URE wyjaśnia, że opłata mocowa wynika wprost z przyjętej w 2017 roku ustawy o rynku mocy, która „tworzy mechanizm wynagradzania wytwórców energii za utrzymywanie dyspozycyjności”. Innymi słowy, to opłata za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego.

Opłata mocowa w 2021 roku. Stawki

URE podzielił gospodarstwa domowe na cztery grupy i na tej podstawie wyliczył stawki nowej opłaty.

  • Gospodarstwa zużywające poniżej 0,5 MWh rocznie zapłacą 1,87 zł miesięcznie
  • Gospodarstwa zużywające rocznie  od 0,5 do 1,2 MWh zapłacą 4,48 zł za miesiąc
  • Gospodarstwa zużywające od  1,2 do 2,8 MWh - rocznie opłata wyniesie 7,47 zł, a dla Gospodarstwa o rocznym zużyciu ponad 2,8 MWh - 10.46 zł miesięcznie

Pozostali odbiory zapłacą 0,0762 zł za każdą kWh pobraną w godzinach między 7 a 22 w dniach roboczych.

RadioZET.pl/PAP/URE