Zamknij

Ile zapłacimy za prąd? URE: taryfy trzech sprzedawców w górę

10.12.2020 15:02
Ile zapłacimy za prąd
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Polacy korzystający z usług firm tj. Enea, PGE Obrót oraz Tauron w 2021 roku zapłacą za prąd więcej średnio o 3,5 proc. – wylicza Urząd Regulacji Energetyki.

Prąd będzie coraz droższy. Nie dość, że operatorzy wyznaczają wyższe stawki, to od nowego roku pojawi się także opłata mocowa, która wpłynie na wysokość rachunków.

URE informuje o stawkach dla gospodarstw domowych korzystających  z usług dostawców tj. Enea, PGE Obrót i Tauron.

Ceny prądu 2021. Enea, PGE Obrót, Tauron

- Gospodarstwa domowe, korzystające z taryf Enei, PGE Obrót oraz Taurona zapłacą od 1 stycznia 2021 roku średnio o 3,5 proc. więcej za energię elektryczną - poinformował w czwartek URE.

Urząd zatwierdził łącznie taryfy czterech sprzedawców. Dla grupy G11, czyli gospodarstw domowych, przewidziane są podwyżki. Konsumenci zużywający średnio nieco poniżej 2 MWh rocznie zapłacą miesięcznie ok. 1,5 zł więcej. Ile dokładnie wyniosą podwyżki u operatorów?

  • Enea policzy średnio o 3,5 proc. więcej za prąd
  • PGE Obrót planuje 3,6 proc. podwyżki
  • Tauron Sprzedaż podwyższy cenę prądu o 3,55 proc.

Zobacz także

Jak podaje URE, postępowanie w sprawie taryf czwartego ze sprzedawców z urzędu Energi Obrót - jest nadal prowadzone. Jak czytamy w komunikacie URE, urząd pilnuje, by ceny prądu odzwierciedlały rzeczywiste koszty ponoszone przez dostawców

Regulator stoi na straży tych procesów, dbając, by ostateczne ceny płacone przez odbiorców odzwierciedlały jedynie uzasadnione koszty działalności firm energetycznych i odpowiadały aktualnym warunkom rynkowym  

prezes URE Rafał Gawin

Urząd podaje, że z usług czterech dostawców, których taryfy zatwierdza URE, korzysta nieco ponad 60 proc. z 15,5 mln gospodarstw domowych. Na rachunkach tych klientów pojawi się nie tylko podwyżka ustalona przez operatora, ale i dodatkowa opłata.  

Zobacz także

W 2021 roku na rachunkach za prąd znajdzie się nowa pozycja: opłata mocowa. Co więcej, tzw. opłata OZE, która przez ostatnie trzy lata była zerowa, teraz pojawi się jako dodatnia wartość. Stawka opłaty OZE wzrośnie do 2,20 zł/MWh.

Opłata mocowa w 2021 roku. Stawki

URE podzielił gospodarstwa domowe na cztery grupy i na tej podstawie wyliczył stawki nowej opłaty.

  • Gospodarstwa zużywające poniżej 0,5 MWh rocznie zapłacą 1,87 zł miesięcznie
  • Gospodarstwa zużywające rocznie  od 0,5 do 1,2 MWh zapłacą 4,48 zł za miesiąc
  • Gospodarstwa zużywające od  1,2 do 2,8 MWh - rocznie opłata wyniesie 7,47 zł, a dla Gospodarstwa o rocznym zużyciu ponad 2,8 MWh - 10.46 zł miesięcznie

Pozostali odbiory zapłacą 0,0762 zł za każdą kWh pobraną w godzinach między 7 a 22 w dniach roboczych.

RadioZET.pl/PAP