Zamknij

Ceny prądu 2020. Nowe taryfy dla Enei i Energii Obrót

31.12.2019 08:51
Ceny prądu 2020. Ure zatwierdził nowe taryfy dla Enei i Energii Obrót
fot. ASkwarczynski/Shutterstock (ilustracyjne)

Podwyżki cen za prąd u kolejnych dostawców. Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy na 2020 rok od Enei i Energii Obrót. O ile więcej zapłacą gospodarstwa domowe?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

W związku z nowymi taryfami, rachunki gospodarstw domowych (G11) pobierających prąd od Enei i Energii Obrót będą wyższe o około 9 zł miesięcznie - podało URE.

Urząd poinformował, że łączne rachunki odbiorców energii w gospodarstwach domowych (grupa G11) będą wyższe o odpowiednio: 12,2 proc. i 11,3 proc.

Zobacz także

"W przypadku odbiorców w grupach taryfowych G12, zużywających średnio znacznie więcej energii elektrycznej niż przeciętny odbiorca, nominalny wzrost opłat za energię będzie odpowiednio wyższy" - dodało w komunikacie URE.

Dodano, że sprzedawcy Enea i Energa Obrót mogą zmienić ceny za energię elektryczną w rozliczeniach z odbiorcami w gospodarstwach domowych, w stosunku do których będą stosowali taryfę zatwierdzaną przez prezesa URE, najwcześniej po 14 dniach od ich zatwierdzenia przez regulatora - czyli od 13 stycznia 2020 roku.

"Taryfy zostały zatwierdzone na okres wnioskowany przez przedsiębiorstwa, tj. taryfa Enei - do 31 marca 2020 r., natomiast taryfy Energa Obrót i Tauron Sprzedaż – do końca 2020 r." - podało URE.

Zobacz także

Podwyżka cen za prąd w 2020 roku

W połowie grudnia prezes URE zatwierdził taryfę dla odbiorców jednego z głównych sprzedawców energii - Taurona. Jego odbiorcy w 2020 r. zapłacą za prąd średnio o 12 proc. więcej.

Decyzja prezesa URE oznaczała, że sprzedawcy z grup PGE, Energa i Enea nie mogli zmienić cen za energię elektryczną od 1 stycznia 2020 roku.

Jak tłumaczył wówczas Rafał Gawin - prezes URE - nadrzędnym celem jego działania jest równoważenie interesów uczestników rynku – przedsiębiorstw energetycznych – i odbiorców energii – w tym przypadku gospodarstw domowych.

Tak długo, jak regulator nie będzie przekonany, że dany poziom taryfy równoważy interesy przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców, uwzględniając aktualne warunki funkcjonowania rynku i sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw, taryfy nie mogą być zatwierdzone

Rafał Gawin

Dodał, że zmiany w rozliczeniach od 1 stycznia 2020 r. "mogą wynikać jedynie ze zmiany taryfy dystrybutora energii elektrycznej".

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP