Zamknij

Jakie ceny za energię w 2020 roku? Jest komentarz ministerstwa

16.10.2019 17:35
Ceny prądu 2020. Resort energii będzie je znał w czwartym kwartale tego roku
fot. Bartlomiej Magierowski/East News (ilustracyjne)

Dopiero po zakontraktowaniu większości dostaw energii na przyszły rok, poznamy ceny prądu w 2020 roku - poinformował w Sejmie wiceminister energii Tadeusz Skobel.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Wiceminister energii Tadeusz Skobel, odpowiadając na pytania poselskie, powiedział w środę w Sejmie obecnie w resorcie trwa analiza potencjalnych rozwiązań do zastosowania na przyszły rok na rynku energii elektrycznej.

- Uwzględniają one kwestie rozwoju gospodarki, oczekiwań i uwarunkowań społecznych oraz obowiązujących regulacji Unii Europejskiej - zaznaczył.

Zobacz także

Kiedy poznamy ceny prądu na przyszły rok?

Wiceminister podkreślił, że konkluzje będzie można sformułować po spełnieniu dwóch warunków.

Pierwszy to zakończenie kontraktacji na rynku energii elektrycznej znaczącej części wolumenu na przyszły rok. Największa kontraktacja tej energii to czwarty kwartał - zaznaczył.

Pod koniec tego okresu będzie można wiarygodnie prognozować ceny dla odbiorców końcowych (...) Trudno określić ostateczną cenę w 2020 roku

Tadeusz Skobel

Jak dodał, drugim warunkiem jest rozpoczęcie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) procesu zatwierdzania taryf dla gospodarstw domowych na przyszły rok.

Zobacz także

Miliardy złotych na specjalny fundusz

Wiceminister Skobel poinformował też, że obecnie w Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny jest 3,8 mld zł, pierwsza wypłata z niego nastąpiła 9 października. Celem Funduszu jest wypłacanie rekompensaty dla wyższe ceny prądu dla podmiotów, które zapłaciły za energię więcej niż poziom z czerwca 2018 roku.

Do tej pory do tego funduszu wpłynęło blisko 300 wniosków o zwrot różnicy ceny energii od spółek obrotu (sprzedawców prądu) i firm kupujących prąd bezpośrednio na giełdzie.

Zgodnie z obecnym brzmieniem tzw. ustawy o cenach prądu Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny - w 80 proc. jest on finansowany z pieniędzy ze sprzedaży przez rząd w 2019 r. dodatkowych 55,8 mln uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2) - pokrywa sprzedawcy prądu wyliczoną według specjalnych formuł różnicę między rynkową ceną zakupu a ceną dla odbiorcy końcowego, ustalaną zapisami ustawy.

Przed rokiem największe spółki energetyczne ogłosiły podwyżki cen za prąd od początku 2019 roku. W ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku rząd przygotował projekt ustawy utrzymującą dla konsumentów dotychczasowe ceny energii.  

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP