Zamknij

Ceny prądu. Minister Jacek Sasin o rekompensatach

07.01.2020 10:59
Ceny prądu 2020. PGE. Energa. Tauron. Enea. Minister Jacek Sasin o rekompensatach
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News

Będą rekompensaty za wzrost cen energii? Taką obietnicę złożył minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Na antenie TVN24 powiedział, że "wzrost cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych zrekompensujemy w 2021 roku, kiedy będzie można określić, o ile więcej polska rodzina zapłaciła za prąd w 2020 roku".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Sasin pytany w TVN24, czy w tym roku ceny prądu wzrosną i czy wszyscy odbiorcy zapłacą za prąd więcej, odparł, że "cena prądu rośnie nie dlatego, że rząd podejmuje takie decyzje, tylko dlatego, że obiektywnie cena prądu rośnie nie tylko w Polsce, ale w całej Europie".

Jak dodał, "jest to wynik również polityki klimatycznej, (...) która nakłada na producentów energii opłaty związane z emisją CO2".

Zobacz także

Miliardy złotych na rekompensaty

Sasin oświadczył, że "zaproponujemy system rekompensat" dla odbiorców indywidualnych".

Jak ocenił, gdyby wszyscy zwrócili się o rekompensaty, ich koszt wyniósłby ok. 3 mld zł. Jak podkreślił, wydatki te będą zapisane w budżecie państwa na 2021 r.

W ostatecznym rozrachunku Polacy nie zapłacą więcej za prąd, czyli dokładnie wypełniamy to, co było obiecane, a obietnica była taka, że indywidualni odbiorcy, polskie rodziny, nie poniosą kosztów wzrostu cen energii

Jacek Sasin

Pytany, czy jest już gotowa ustawa o rekompensatach i jak będą one wypłacane, Sasin powiedział: - Finalizujemy prace nad tym projektem ustawy, cały model jest przygotowany, dzisiaj rozmawiamy w Ministerstwie Aktywów Państwowych o szczegółach technicznych, jak te wypłaty mają być realizowane.

Zobacz także

Natomiast co do zasady, to zasada będzie taka, że po końcu roku, kiedy każdy będzie już wiedział, i będziemy mogli już określić, ile więcej każda pojedyncza polska rodzina zapłaciła za prąd w wymiarze rocznym, zrekompensujemy tę różnicę

Jacek Sasin

Ceny za prąd w 2020 roku

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził w piątek taryfę na sprzedaż energii elektrycznej do gospodarstw domowych spółki PGE Obrót. Taryfa przewiduje 19,5-proc. wzrost ceny energii i będzie obowiązywać do końca marca 2020 roku.

Cena energii elektrycznej w zatwierdzonej podstawowej taryfie G11 PGE Obrót jest o 19,5 proc. wyższa od obowiązującej w 2019 r. Taryfy G11 na sprzedaż energii elektrycznej w 2020 r. wszystkich czterech sprzedawców z urzędu rosną w przedziale 19,5-19,9 proc.

Zgodnie z wyliczeniami URE, średni wzrost rachunków dla wszystkich grup taryfowych w gospodarstwach domowych wyniesie 11,6 proc., wliczając w to zmiany taryfy na sprzedaż i na dystrybucję energii elektrycznej.

Według danych URE, rachunek klienta Enei, przyłączonego do sieci dystrybucyjnej Enei Operator wzrośnie w sumie o 12,2 proc.

Dla klienta Energi Obrót w sieci Energa Operator będzie to 11,3 proc., dla klienta PGE Obrót w sieci PGE Dystrybucja będzie to między 10,5 a 11 proc., a dla klienta Tauron Sprzedaż w sieci Tauron Dystrybucja - od 11,4 do 12,9 proc.

Stawki dystrybucyjne PGE i Tauron są zróżnicowane obszarowo.

Zobacz także

RadioZET.pl/TVN24/PAP