Zamknij

Ceny prądu. NBP: w przyszłym roku wzrosną o 8 procent

12.11.2019 13:52
Ceny prądu 2020. NBP: czeka nas podwyżka o 8 procent
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Listopadowa projekcja NBP zakłada, że ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosną w przyszłym roku i w roku 2021 o 8 procent – powiedział Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Ceny prądu, które dla gospodarstw domowych zostały ustawowo zamrożone pod koniec ubiegłego roku, mogą wzrosnąć w najbliższych miesiącach. Takie założenie podjęli eksperci Narodowego Banku Polskiego (NBP). 

Czekają nas podwyżki cen prądu?

– Przyjęliśmy taką modelową podwyżkę cen energii elektrycznej, że rachunek dla gospodarstw domowych rośnie o 8 procent – powiedział Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP. Symulacja dotyczy zarówno przyszłego roku, jak i 2021 roku.

Zobacz także

To nie jest żadna prognoza, to techniczne założenie. Ono jest podyktowane tym, że staramy się dość konserwatywnie prognozować i nie dawać się zaskakiwać ani w dół, ani w górę.

Piotr Szpunar

Jednocześnie dodał, że NBP „nie wie”, jak dokładnie zmienią się ceny za energię elektryczną w najbliższych latach.

Rząd ma wiele możliwości działania i regulator [...] może te podwyżki rozłożyć inaczej. Rząd ma możliwości przedłużenia tego pakietu, który w tej chwili obowiązuje do końca roku. Myśmy przyjęli, że nie, dlatego, że nie ma na razie wystarczających przesłanek do tego, żeby założyć coś innego.

Piotr Szpunar

Zobacz także

Szpunar zaznaczył, że założenie wzrostu cen energii elektrycznej o 8 proc. ma charakter konserwatywny, gdyż w projekcji założono, że koszty wytwarzania cen energii elektrycznej pozostaną na takim samym poziomie jak obecnie, w szczególności ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2).

My cen certyfikatów nie prognozujemy, ale wydaje nam się, że ryzyka dla wzrostu cen tych certyfikatów, mimo pewnej presji ze strony politycznej na te ceny, są mniejsze niż ryzyka spadku.

Piotr Szpunar

Jeszcze w połowie października Ministerstwo Energii informowało, że planowane ceny za prąd w 2020 roku będą znane po zakontraktowaniu większości dostaw energii. 

Przed rokiem największe spółki energetyczne ogłosiły podwyżki cen za prąd od początku 2019 roku. W ostatnich dniach grudnia ubiegłego roku rząd przygotował projekt ustawy utrzymującą dla konsumentów dotychczasowe ceny energii.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP