Zamknij

Czeka nas kolejna podwyżka cen prądu. Co z rekompensatami?

11.05.2020 09:47
Rekompensaty za drogi prąd pod znakiem zapytania
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Należy oczekiwać, że ceny prądu pójdą w górę – informuje serwis Money.pl. Tymczasem pandemia koronawirusa postawiła obiecane przez rząd rekompensaty za wysoki prąd pod znakiem zapytania.

Prąd był drogi już przed epidemią, a teraz niewykluczone są kolejne podwyżki cen – informuje serwis Money.pl. Taka podwyżka może zrujnować już nadszarpnięte przez koronawirusa finanse gospodarstw domowych.

Początkiem roku ceny podnieśli niemalże wszyscy dostawcy prądu: Enea, Energa, PGE oraz Tauron. Te firmy dostarczały energię o około 12 procent droższą. Wyższe stawki wprowadziła też firma Innogy. Podwyżki te miały być zrekompendowane przez dopłaty rządowe. Epidemia koronawirusa stawia jednak realizację rządowej obietnicy pod znakiem zapytania.

Rekompensaty za prąd a koronawirus

Jak przypomina serwis Money.pl, rząd obiecywał, że część pieniędzy wróci do gospodarstw domowych w formie rekompensat, na co planował przeznaczyć 2,4 mld zł. Takie rekompensaty miałyby przysługiwać jedynie tym osobom, których zarobki mieszczą się w pierwszym progu podatkowym tj. nie zarabiają więcej niż około 7000 złotych brutto. Stawki rekompensat byłyby zależne m.in. od zużycia energii. Taka rządowa dopłata miałaby być „wypłacona” w postaci niższych rachunków za prąd w 2021 roku.

Zobacz także

Money.pl przypomina wypowiedź ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, który mówił o ewentualnym obniżeniu wysokości wypłat lub nawet całkowitej rezygnacji z nich.

Nie dość zatem, że niepewny jest los rekompensat za drogi prąd, Polacy muszą uwzględnić w domowych budżetach kolejne podwyżki cen energii. Jak informuje Money.pl PGE i Enea już wystąpiła do Urzędu Regulacji Energetyki z wnioskiem o nowe plany taryfowe.

Oczywiście URE nie musi zgodzić się na zmianę, szczególnie jeżeli weźmie pod uwagę, że gospodarstwa domowe prawdopodobnie pożegnają się z rekompensatami 

– czytamy w serwisie

Co stoi za podwyżkami cen prądu? Portal tłumaczy, że jedną z głównych przyczyn był wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Co więcej, spółki energetyczne stawiają dziś na inwestycje, co odbija się na taryfach m.in. dla gospodarstw domowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

RadioZET.pl/Money.pl