Zamknij

Podrożeje nie tylko prąd. Podwyżki w 2020 roku

27.11.2019 10:00
Ceny prądu 2020. Ile zapłacimy? Ceny w gospodarstwach domowych
fot. Shutterstock/daily_creativity (ilustracyjne)

Podwyżki cen prądu są niemal pewne. Politycy zapewniają, że „Kowalski” nie odczuje rosnących cen, a Eurostat przypomina, że inne kraje płacą za prąd więcej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Z ostatnich danych Eurostatu wynika, że w pierwsza połowa 2019 roku była energetycznie tańsza niż w 2018 roku. Gospodarstwa domowe zapłaciły za prąd o 3,1 procenta mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Z wyliczeń Eurostatu wynika, że przeciętnie gospodarstwo domowe w Polsce płaciło za 0,13 euro za kWh.

Jak kształtować się będą ceny prądu w 2020 roku? Business Insider nakreśla czarny scenariusz. Portal powołuje się na wypowiedź Jacka Sasina, z której wynika, że za rok podrożeje prąd wykorzystywany przez przedsiębiorstwa. Los gospodarstw domowych nie jest ostatecznie przesądzony – na razie resort milczy na temat ewentualnych podwyżek. NBP ocenia z kolei, że podwyżki za prąd dla gospodarstw domowych wyniosą ok. 8 procent w 2020 roku.

Zobacz także

Podwyżki także dla gospodarstw domowych?

Business Insider wskazuje także, że jeśli w przyszłym roku polskie przedsiębiorstwa zaczną więcej płacić za prąd, w górę pójdą ceny wielu produktów, zwłaszcza w sektorze spożywczym, chemicznym i budowlanym. Podrożeje także papier.

Zobacz także

Do cen prądu odniósł się także Michał Dworczyk. Mówił, że choć prąd drożeje, rząd będzie starał się, by obywatele nie odczuli podwyżek.

Postawiliśmy sobie cel, żeby mimo tego, że prąd drożeje w Unii Europejskiej, nie było to odczuwalne dla polskich gospodarstw domowych. Rząd jest zdeterminowany, aby nie było podwyżek cen prądu dla indywidualnych odbiorców 

- zapewnił.

Europa z drogą energią

Dane Eurostatu wskazują także, że tylko w dwóch krajach Unii Europejskiej ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych są niższe niż w Polsce. Najwięcej muszą płacić Niemcy.
Z danych europejskiego urzędu statystycznego wynika, że najmniej za prąd płaciły w pierwszym półroczu 2019 roku gospodarstwa domowe w Bułgarii. Za 1 kilowatogodzinę liczono tam 10 eurocentów. Nieco więcej, bo 0,11 euro, płacili Węgrzy. W Polsce było to 0,13 euro.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Business Insider