Zamknij

Ile płacilibyśmy za prąd, gdyby nie zamrożenie cen? Są szacunki URE

13.12.2019 13:11
ile zapłacimy za prąd w 2020 roku
fot. Shutterstock/Vasin Lee (ilustracyjne)

Gdyby nie rekompensaty dla sprzedawców energii elektrycznej i zamrożenie cen, to gospodarstwa domowe płaciłyby w 2019 roku nawet 313 zł za MWh - szacuje URE.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Urząd Regulacji Energetyki wyliczył, ile zapłacilibyśmy za prąd gdyby nie zamrożenie cen i rekompensaty dla firm. Maksymalnie byłoby to 313 złotych za MWh. Czy to dużo? Urząd przypomina, ze w 2016 roku średnia cena była rzędu 250 złotych, a w 2018 roku - 242 złotych za MWh.

To, że odbiorcy końcowi na swoich rachunkach za energię elektryczną nie widzieli większych kosztów energii to zasługa zamrożenia cen, które zostało wprowadzone przez ustawodawcę jako rozwiązanie wyjątkowe 

– zaznaczył Prezes URE Rafał Gawin.

Jak wspomniał, rekompensaty dla dostawców miały pokryć różnicę pomiędzy rzeczywistymi wyższymi kosztami a niezmienionymi cenami dla odbiorców końcowych.

Ile zapłacimy w 2020 roku?

„Rzeczpospolita” przypomina, że negocjacje w sprawie cen energii z dostawcami dobiegają końca. Jak sugeruje dziennik „kończą się też czasy, w których indywidualni klienci mogli liczyć na zamrożone ceny energii”.

Zobacz także

Gazeta powołuje się na komentarze ekspertów, z których wynika, że rząd nie przedłuży swojej interwencji. Co to oznacza?

Można się spodziewać, że podwyżki będą najmniej dotkliwe dla biznesu – czytamy w gazecie. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wskazała niedawno, że nie spodziewa się drastycznych wzrostów. Oszacowała je na 5-7 procent. Innego zdania jest szefowa Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera, która wylicza, że możemy oczekiwać podwyżek rzędu 15–20 proc. dla gospodarstw domowych .

Zobacz także

„Rzeczpospolita” podaje, że zamrożenie cen prądu kosztowało rząd w 2019 roku co najmniej 8 miliardów złotych.

RadioZET.pl/PAP/”Rzeczpospolita”