Zamknij

Ceny papierosów i alkoholu w górę. Rząd podwyższa akcyzę

14.11.2019 14:04
Ceny papierosów i alkoholu 2020. Akcyza będzie wyższa
fot. Shutterstock/pixelrain (ilustracyjne)

Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe wzrośnie o 10 procent. Rząd przyjął projekt ustawy. 

 Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy uratują budżet. Z tytułu większego podatku, w 2020 roku do wspólnej kasy wpadnie dodatkowe 1,7 miliarda złotych. 

Co dokładnie podrożeje od 1 stycznia 2020 roku? Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy chodzi o alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie.

Zobacz także

Z uzasadnienia wynika, że wzrost stawki na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 złotych (z VAT-em około 1,4 złotych). Zmiana akcyzy na piwo może oznaczać wzrost ceny półlitrowej puszki tego trunku o 50 groszy (z VAT-em nawet 60 groszy).Wino także podrożeje o kilkadziesiąt groszy.

Zmiany odczują także palacze. Ministerstwo Finansów szacuje, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może oznaczać, że paczka papierosów podrożeje przeciętnie średnio o złotówkę. Paczka tytoniu do palenia będzie droższa o 1,60 złotych.

Zobacz także

Ceny e-papierosów także w górę

Długo zapowiadana akcyza na e-papierosy stanie się faktem. Od 1 lipca 2020 roku płyn do papierosów elektronicznych i wyroby nowatorskie zostaną objęte akcyzą. Co to oznacza? Eksperci są zgodni, że będą podwyżki.

Zobacz także

Wojciech Sobaszkiewicz, prezes Vape Club Poland, przekonuje w raporcie MondayNews.pl, że jeśli zacznie obowiązywać akcyza na poziomie 50 groszy za mililitr, to cena płynów będzie dwukrotnie wyższa niż obecnie. Ponadto sprzedaż e-papierosów i płynów diametralnie spadnie.

Eksperci zaznaczają, że zapisana obecnie w ustawie stawka jest wysoka i może spowodować wzrost cen nawet do 150 procent. To może się okazać bardzo trudne do zaakceptowania dla polskiego konsumenta.

RadioZET.pl/PAP/MondayNews.pl