Zamknij

Ceny paliw w górę. "Zdrożeje tankowanie i prezenty świąteczne"

12.11.2021 19:25
Ceny paliw w górę. Zdrożeje tankowanie i prezenty świąteczne
fot. Tomasz Kawka/East News

Koszty przejazdów podczas długiego listopadowego weekendu są wyjątkowo wysokie, a w najbliższym czasie ceny paliw mogą jeszcze pójść w górę. Jak wygląda sytuacja na światowych rynkach i z czego dokładnie wynika? Inwestor i autor serwisu Surowcowe.info Bogusz Julian Kasowski komentuje dla RadioZET.pl sytuację w branży surowcowej.

Ceny paliw są coraz wyższe. Powód? Eksperci wskazują nikłe szanse na trwałą przecenę ropy naftowej na światowych giełdach. Efektem jest przełożenie tych prognoz na hurtowy rynek paliwowy. W połowie października 2021 roku pojawił się nawet pomysł, aby na najbliższe miesiące minister finansów zmniejszył akcyzę na paliwa o 50 groszy.

Inwestor i autor serwisu Surowcowe.info Bogusz Julian Kasowski zauważa w rozmowie z RadioZET.pl, że obecnie ceny ropy typu Brent przebywają w dość wąskiej konsolidacji między 82,5 a 86 dol. za baryłkę: „Zejście poniżej tych cen trwało zaledwie trzy dni, więc nie miało nawet symbolicznego znaczenia dla dużych rafinerii do jakich bez wątpienia zalicza się PKN Orlen”.

Wzrost cen paliw w Polsce

W kontekście cen ropy wiele osób "wini" grupę OPEC+ za zbyt mały przyrost produkcji, jednak często milczy się na temat Stanów Zjednoczonych.

Przed pandemią, w 2019 roku, USA wydobywały średnio 12,23 mln baryłek ropy naftowej każdego dnia, dochodząc do 12,97 mln baryłek dziennie w listopadzie 2019. Obecnie, w 2021 roku, średnia prognozowana przez U.S. Energy Information Administration wielkość wydobycia w USA to 11,13 mln baryłek dziennie.

Bogusz Julian Kasowski, Inwestor i autor serwisu Surowcowe.info

Amerykańscy producenci, mimo wysokich cen mają mniej niż 600 aktywnych odwiertów w USA. W latach 2011 – 2014, gdy ceny ropy WTI były powyżej 80 dol. za baryłkę, aktywnych odwiertów było ponad 1500, momentami dochodząc do prawie 2000. Co to oznacza w praktyce? Gdyby USA chciały, mogłyby zwiększyć podaż ropy o milion baryłek dziennie minimum.

wykres
fot.

Today in Energy. EiA Independent Statistics & Analysis. U.S. Energy Information Administration

Fot. Cena ropy WTI oraz liczba aktywnych odwiertów w USA

- Olbrzymi wpływ na ceny końcowe ma także kurs dolara – dodaje Bogusz Julian Kasowski. - Przez cały październik rynkowa wycena kursu dolara na poziomie 4,0 była bardzo mocnym sufitem, który 10 listopada został przebity, a 11 i 12 listopada to wspinaczka kursu USD/PLN w stronę 4,05. Niestety, bardzo prawdopodobne, że NBP nie będzie chciało (albo nie będzie w stanie) wzmocnić naszej waluty w najbliższym czasie - co przełoży się nie tylko na wyższe ceny paliw, ale także innych importowanych dóbr, co odczujemy w przedświątecznej gorączce zakupów – podsumowuje autor serwisu Surowcowe.info.

Z kolei analitycy e-petrol.pl prognozują, że w przyszłym tygodniu (15-21 listopada 2021) ceny paliw będą jeszcze wyższe. Zapowiedzieli, że za benzynę Pb98 będzie trzeba zapłacić 6,26-6,39 zł/l, za Pb95 natomiast 5,99-6,14 zł/l, a za olej napędowy ON 5,99-6,16 zł/l. Ich zdaniem autogaz LPG będzie kosztował 3,23-3,31 zł/l.

RadioZET.pl