Zamknij

Tanie paliwo na stacjach podczas weekendu majowego

30.04.2020 14:34
Ceny paliw na stacjach w weekend majowy
fot. Nakun/Shutterstock (ilustracyjne)

Kierowcy przed długim weekendem majowym nie muszą martwić się o drogie tankowanie. Średnie ceny benzyny i oleju napędowego wynoszą poniżej 4 zł - ocenili analitycy portalu e-petrol. Czy to koniec obniżek?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Według analityków e-petrol, tankowanie jest wyjątkowo tanie, ale i tak mało kto skorzysta z niskich cen paliw, bo pandemia koronawirusa nie zachęca do wiosennych podróży.

"Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na wyjazd, to za paliwo zapłaci o blisko 25 proc. mniej niż przed rokiem. A w porównaniu z końcem kwietnia 2019 r. benzyna i diesel są tańsze o ponad złotówkę na litrze" - wskazali w czwartkowym komentarzu eksperci e-petrol.

Zobacz także

Ceny paliw na weekend majowy

Jak prognozuje e-petrol, w pierwszych dniach maja za litr benzyny bezołowiowej 95 trzeba będzie zapłacić od 3,78 zł do 3,95 zł, za diesla 3,89-4,04 zł/l i od 1,70 zł/l do 1,75 zł za litr autogazu.

Portal wskazał ponadto, że pierwsza część mijającego tygodnia przyniosła obniżki w cennikach krajowych rafinerii, szczególnie widoczne w przypadku oleju napędowego, którego cena spadła poniżej 2900 zł za metr sześcienny.

Analitycy dodali, że w ostatnim kwietniowym notowaniu kierunek zmian się odwrócił, a zauważalny wzrost cen ropy naftowej na światowych giełdach wskazuje na to, że także na początku maja podwyżki w hurcie mogą być kontynuowane.

Zobacz także

Niskie ceny paliw na stacjach są spowodowane dwoma głównymi czynnikami. Po pierwsze - popyt na ropę naftową spadł z powodu ograniczeń w przemieszczeniu się podczas pandemii koronawirusa. Uziemiony jest praktycznie m.in. transport lotniczy.

Ponadto na rynkach paliwowych trwa załamanie notowań, ponieważ magazyny ropy są już pełne od tego surowca, a kraje takie jak Rosja nadal sprzeciwiają się ograniczeniu wydobycia "czarnego złota". Zupełnie innego zdania jest Arabia Saudyjska, która jest zwolennikiem ograniczania wydobycia ropy naftowej.  

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP