Kolejne wzrosty cen paliw na stacjach

21.02.2020 16:00
Ceny paliw na stacjach. Czekają nas kolejne podwyżki

Na stacje paliw wracają podwyżki. Ceny utrzymują się na poziomie wyższym niż przed rokiem. Co to oznacza dla kierowców?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak wskazali analitycy portalu e-petrol.pl, w ostatnim tygodniu zmieniły się ceny w polskich rafineriach, które można tłumaczyć pogłoskami o opanowaniu epidemii koronawirusa i drożejącym dolarem amerykańskim wobec naszej rodzimej waluty.

"Krajowi producenci paliw - PKN Orlen oraz Grupa Lotos pięciokrotnie zmieniali cenniki paliw w hurcie" - napisali analitycy w cotygodniowym komentarzu.

Zobacz także

Jakie ceny na stacjach paliw?

Dodali, że z ostatniego monitoringu cen, jaki przeprowadzili na stacjach paliw wynika, że już w tym tygodniu spadły koszty tankowania na polskich stacjach. Jednak prognozy przewidują, że od przyszłego tygodnia trzeba będzie liczyć się z powrotem podwyżek.

"Dla kierowców ostatnie wahania cen w rafineriach sprawią, że na pylonach stacji paliw w dalszym ciągu dominować będą podwyżki" - wskazali.

Według ekspertów e-petrol.pl, więcej będzie trzeba zapłacić zarówno za oba gatunki benzyn, jak i olej napędowy. W zależności od regionu i typu stacji za najpopularniejszą benzynę bezołowiową 95 trzeba będzie wydać 4,87-4,99 zł za litr.

Kierowcy tankujący diesel w drugiej połowie tygodnia mogą spotkać się z cenami 5,03-5,14 zł za litr.

Zobacz także

Niespodziankę podczas płacenia za tankowanie mogą mieć tylko tankujący LPG. "Z powodu spadków cen w sprzedaży hurtowej autogaz powinien potanieć, nawet do 2,19-2,26 zł/l i tym samym stać się jeszcze bardziej konkurencyjny cenowo wobec benzyny" - wskazali analitycy e-petrol.pl.

Ceny paliw wyższe niż przed rokiem

Z kolei eksperci BM Reflex wskazali na duże zróżnicowanie cen paliw na stacjach.

Od 14 do 20 lutego najbardziej spadały ceny autogazu (średnio o 5 gr/l), ale przede wszystkim spadki notowano na niemal wszystkich stacjach.

"Średnie ceny benzyny i oleju napędowego także spadły, jednak skala zmian była mocno zróżnicowana - od stacji gdzie ceny pozostały na niemal identycznym lub spadły o 1 – 2 gr/l do stacji gdzie obniżki sięgały ponad 20 gr/l" - napisali w swojej analizie.

Zobacz także

Według BM Reflex mimo ostatnich spadków ceny na stacjach utrzymują się na poziomie wyższym niż przed rokiem. "Ceny benzyny 95 wzrosły w skali roku o 3,38 proc., benzyny 98 o 3,16 proc., oleju napędowego o 2 proc. i autogazu o 3,72 proc." - wskazali eksperci BM Reflex.

Podkreślili, że wyższe ceny ropy i słabszy złoty wpłynęły na wzrost cen hurtowych benzyny i oleju napędowego w ostatnim tygodniu o 7 – 8 groszy na litrze. "W obecnej sytuacji podwyżki te raczej nie powinny przełożyć się na stacje" - ocenili.

To co w ostatnich dniach determinuje rynki, jak zaznaczyli, to niepewność wpływu epidemii koronowirusa w Chinach na popyt na ropę i światową gospodarkę, a z drugiej strony oczekiwanie na ostateczną decyzję OPEC plus (członkowie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową oraz 10 dodatkowych państw, w tym Rosja) w sprawie dalszego ograniczenia wydobycia.

"Rynek obecnie czeka na nowe informacje, a te zapadną prawdopodobnie dopiero podczas marcowego posiedzenia OPEC plus" - wskazali analitycy z BM Reflex.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP