Zamknij

Ceny paliw w dół. Eksperci przewidują obniżki na stacjach przed wakacjami

10.06.2019 08:59
Paliwo cena 2019. Eksperci przewidują obniżki na stacjach paliw. Benzyna
fot. Syda Productions/Shutterstock (ilustracyjne)

Eksperci rynku paliw przewidują obniżki cen benzyny i oleju napędowego na stacjach. Ceny spadły na światowych rynkach paliw płynnych, a w konsekwencji w hurcie. Powodem jest m.in. najnowsza polityka celna Stanów Zjednoczonych. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ceny paliw w Polsce czeka obniżka – poinformował portal e-petrol.pl. 

Dlaczego spadają ceny paliw?

– Spowodowane jest to przede wszystkim tym, co dzieje się na rynku za sprawą polityki Stanów Zjednoczonych, czyli dokładania nowych ceł na Chiny, a także zapowiedź nowych ceł, których ofiarą może być gospodarka meksykańska – podkreślił dr Jakub Bogucki, ekspert paliwowy portalu. 

Z kolei, jak wskazali analitycy BM Reflex, biorąc pod uwagę notowany spadek cen paliw na poziomie hurtowym, kolejne tygodnie na stacjach paliw powinny przynieść dalsze obniżki cen.

Dodali, że „radykalna polityka celna administracji prezydenta Trumpa skutkuje tym, że surowiec potaniał o blisko 10 dolarów na baryłce, co jest główną przyczyną obniżek także na rynku paliw gotowych”.

„Zapewne najbliższy tydzień przyniesie nam pierwsze wynikające stąd spadki w detalu” – podkreślili.

Według e-petrol „początek wakacyjnego sezonu wyjazdów może być zaskakująco tani dla tankujących. Wynika to z przenoszenia się na stacje lawinowych obniżek cen hurtowych, które nastąpiły w ostatnim tygodniu”. W poprzednim tygodniu cena hurtowa za metr sześcienny benzyny spadła o 200 zł.

O ile spadną ceny paliw na stacjach?

Jak prognozuje e-petrol w tygodniu między 10 i 16 czerwca można spodziewać się wyraźnego obniżenia cen na stacjach. Wskazują jednocześnie, że te zmiany dają możliwość odbudowy i utrzymania godziwej marży operatorom stacji benzynowych.

W przypadku benzyny 95-oktanowej prognozujemy, że średnia cena tego paliwa znajdzie się w przedziale 5,10 – 5,20 złotych za litr. W przypadku oleju napędowego pokusiliśmy się o wskazanie, że ceny będą od 4,99 do 5,14 zł na stacjach w skali całego kraju.

dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl

Natomiast dla autogazu możliwe są niewielkie obniżki średniej ceny z przedziału od 2,18 do 2,23 zł/l.

RadioZET.pl/e-petrol.pl/PAP