Zamknij

Ceny noclegów w Polsce podczas pandemii. Co się zmieniło?

18.08.2020 12:26
Ceny noclegów 2020. Ile trzeba zapłacić na hotel na wakacje?
fot. New Africa/Shutterstock (ilustracyjne)

Ceny noclegów w sierpniu w Polsce spadło o około 5 proc. w porównaniu z początkiem lipca - wynika z raportu Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE). Dodano, że w gastronomii ceny wzrosły o 0,2 proc.

Wakacje w tym roku upływają w cieniu pandemii koronawirusa. Branża turystyczna jest jedną z tych, która najmocniej odczuła skutki kryzysu. Jak to wpłynęło na ceny noclegów i w restauracjach?

Według danych CASE Online CPI (indeks mierzący dynamikę cen konsumenta na polskim rynku, oparty o dane pochodzące z internetu) ceny usług związanych z zakwaterowaniem w Polsce spadają od początku wakacji.

Ceny noclegów w sierpniu 2020 roku

- Przyczynami tej zmiany mogą być niezadowalające wyniki rezerwacji w tegorocznym sezonie z powodu pandemii COVID-19, a także chęć przyciągnięcia klientów korzystających z tak zwanego bonu turystycznego, który obowiązuje od 1 sierpnia – komentował analityk CASE Adam Śmietanka.

Zobacz także

Według danych GUS w czerwcu liczba turystów w Polsce spadła o 62,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Ekspert CASE zaznacza jednak, że o ile pod koniec wakacji może nam się udać zaoszczędzić na noclegach, to za wyżywienie średnio zapłacimy więcej niż w na początku lata.

Wprawdzie w kategorii „gastronomia” ceny w indeksie CASE CPI wzrosły dość nieznacznie na początku sierpnia (o 0,2 proc. w porównaniu do cen z początku lipca) to łączna zmiana od początku roku wynosi już blisko 3 proc.

Podwyżki  to efekt zmian w matrycy VAT. Według danych CASE Online CPI z powodu zmiany stawki VAT z 5 proc. do 23 proc. w lipcu za homary, ośmiorniczki, kraby, krewetki i ślimaki (oraz inne skorupiaki, mięczaki, bezkręgowce wodne i ich przetwory) trzeba było zapłacić średnio o 8 proc. więcej niż w czerwcu tego roku.

Zobacz także

Jednym z produktów, w przypadku którego stawka VAT w nowej matrycy spadła w największym stopniu jest musztarda (zmiana z 23 proc. na 8 proc.). Ceny tej przyprawy spadły średnio o 5 proc. w stosunku do czerwca.

Jak obserwujemy w naszym indeksie, wpływ nowej matrycy VAT na inflację jest dość ograniczony. Najistotniejsze zmiany stawek dotyczą produktów, które nie mają dużego udziału w koszyku przeciętnego konsumenta

Adam Śmietanka

Najnowszy odczyt indeksu Online CASE CPI sugeruje delikatny spadek średnich cen w lipcu w stosunku do czerwca (o około 0,16 proc.), głównie za sprawą taniejącej żywności. Wskazano, że obniżki cen w największym stopniu dotyczą warzyw (4,8 proc.) oraz owoców (4,0 proc.), co jest typowe o tej porze roku.

Dość istotny wzrost cen - jak wskazano - obserwowany jest natomiast w przypadku kategorii „Transport” (wzrost o 2 proc.), w której najważniejszą składową stanowią ceny paliw. 

RadioZET.pl/PAP