Zamknij

Domy na wsi coraz tańsze. Powód? Sąsiedztwo ferm futrzarskich

03.03.2021 19:54
Ceny domów i działek w dół przez fermy
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Organizacje broniące praw zwierząt opublikowały szokujące dane dotyczące wpływu wiejskich ferm futrzarskich na ceny położonych w ich sąsiedztwie nieruchomości.

Ile kosztuje dom lub działka na wsi? To zależy m.in. od sąsiadów. Dozwolona wciąż działalność ferm futrzarskich, które zwykle ulokowane są na terenach wiejskich, zaniża wartość pobliskich nieruchomości – informuje Stowarzyszenie Otwarte Klatki.

Analitycy wzięli pod uwagę trzy lokalizacje. Ekspertyza rzeczoznawcy majątkowego nie pozostawia złudzeń – ceny nieruchomości w bliskiej odległości od fermy mogą być niższe nawet o prawie 50 proc. niż nieruchomości w tym samym regionie, ale położone dalej od fermy.

Fermy futrzarskie zaniżają wartość domów i działek na wsi

Spadek wartości nieruchomości na wsi to kolejny powód, dla których organizacje tj. Otwarte Klatki, protestują i domagają się zakazu działalności ferm futrzarskich. Prawo i Sprawiedliwość w minionym roku na chwilę zdobyło poparcie aktywistów prezentując projekt „piątki dla zwierząt”.

Jednym z postulatów tego projektu był zakaz prowadzenia takich działalności. Pomysł partii rządzącej wywołał falę protestów hodowców, a sam projekt ostatecznie przepadł. Czy rząd wróci do projektu? Minister rolnictwa Grzegorz Puda uważa, że sprawa nie jest priorytetowa.

Tymczasem aktywiści wskazują na kolejny powód uzasadniający zamknięcie ferm. Autorzy raportu powołują się na opinię rzeczoznawcy mgr inż. Jakuba Sykurskiego.

Ekspert wycenił wartość nieruchomości w trzech gminach, w których położone są fermy norek: Krzemienia (woj. mazowieckie), Czerniejewa (woj. wielkopolskie) i Koźmina Wielkopolskiego (woj. wielkopolskie).

  • W gminie Koźmin Wielkopolski spadek cen nieruchomości o funkcji mieszkalnej położonych w bezpośrednim sąsiedztwie fermy, oszacowano na 49,23 proc. Nieruchomości o funkcji rolnej położone w okolicach fermy były o 20,3 proc. tańsze niż te położone w dalszej odległości.
  • W Krzemieniu grunty przeznaczone na budowę domów w odległości do 1 km od fermy są tańsze o 41,14 proc. w porównaniu z tymi położonymi dalej. Zdaniem eksperta, “lokalizacja fermy norek wpływa negatywnie na ceny nieruchomości o funkcji mieszkalnej i rekreacyjnej, zarówno zabudowane, jak i niezabudowane”.
  • Kawęczyn również stał się mniej atrakcyjną lokalizacją dla przyszłych mieszkańców. Ziemie pod budowę domu są o 27 proc. tańsze, ziemie rolne – o 26 proc., a same domy nawet o 32 proc.

Cytowany w raporcie Cezary Wyszyński, Fundacja Viva! Mówi, że „fermy futrzarskie przynoszą korzyści tylko garstce hodowców, a lokalni mieszkańcy i państwo ponoszą koszty ich działalności”.

Choć teoretycznie działalność takich ferm nie powinna wpływać na komfort mieszkańców wsi, jak zapewniają właściciele takich biznesów, to praktyka często wskazuje jednak na trudne sąsiedztwo.

- Ludzie, którym ktoś chce wybudować fermę niemal pod oknem, są zrozpaczeni. Dzwonią do nas i proszą o pomoc. Są bezradni. A obecność norek oznacza plagowe ilości much, smród, zanieczyszczenie okolicy. A także, na co teraz mamy potwierdzenie, spadek cen – mówi Paweł Rawicki, Otwarte Klatki. 

RadioZET.pl/mat.pras