Zamknij

Studenci nie chcą mieszkać na stancjach, ale ceny najmu mieszkań dla studentów mogą rosnąć

Olga Papiernik
20.08.2018 10:09
mieszkanie
fot. Kirill Zakharov on Unsplash

Ceny najmu mieszkań dla studentów w Krakowie utrzymują się na podobnym poziomie jak w latach poprzednich, mogą minimalnie rosnąć, co nie oznacza, że właściciele nie są skłonni obniżać czynszu. Stancje zaś odeszły do lamusa – uważają eksperci rynku nieruchomości.

Ceny mieszkań

- Ceny zakupu mieszkań w Krakowie wzrosły w ostatnich dwóch latach o ok. 10 proc., podczas gdy ceny najmu podążają w znacznie wolniejszym tempie za tym trendem z uwagi na dużą podaż spowodowaną zakupami inwestycyjnymi w ostatnich latach – powiedział Piotr Krochmal z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

Podobnego zdania jest Agata Kilar z biura pośrednictwa mieszkań studenckich Bratniak, zauważyła ona jednak, że ze względu także na m.in. niż demograficzny właściciele są skłonni do obniżania wysokości czynszu. Jak dodała, - stancje odeszły już do lamusa - studenci wolą mieszkać w mieszkaniu w całości wynajmowanym, bez właściciela.

Zobacz także

Czynsz - kiedy spadną ceny?

„Gorący” okres poszukiwań przez studentów lokum rozpoczyna się pod koniec czerwca. - Wynajmujący, którzy na początku lipca zamieścili u nas ogłoszenia i do tej pory nie znaleźli najemców, teraz obniżają ceny o 100, nawet 200 zł – wyjaśniła Kilar i dodała, że drugi „duży wysyp ofert” mieszkaniowych nastąpi jeszcze we wrześniu. Największych obniżek czynszu można się spodziewać w drugiej połowie września, przed rozpoczęciem roku akademickiego.

Mieszkanie dla studenta Kraków

W biurze Bratniak średnia miesięczna cena mieszkania dwupokojowego bez mediów waha się pomiędzy 1,2 a 2,2 tys. zł, przy czym – jak podkreśliła przedstawicielka biura – są to ceny wyjściowe i właściciele są gotowi na „lekką” obniżkę. Ceny jednoosobowych pokoi w mieszkaniu wahają się od 400 do 800 zł. Koszt kawalerki to, co najmniej 900 zł.

- Ceny wynajmu mieszkań w centrum miasta mogą iść w górę, ale te na obrzeżach pozostają od lat podobne – powiedział ekspert z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

Największym zainteresowaniem studentów cieszą się mieszkania blisko centrum oraz w pobliżu uczelni – np. w Bronowicach i Krowodrzy (blisko do Uniwersytetu Pedagogicznego), na Ruczaju (blisko kampusu UJ).

W ocenie Piotra Krochmala najmodniejszym wśród studentów rejonem jest obecnie Zabłocie – poprzemysłowy obszar Krakowa, w ostatnich latach powstały tu nowe mieszkania o różnym standardzie. Z Zabłocia jest dogodna komunikacja, jest blisko do centrum i na Kazimierz.

Specjalista zwrócił też uwagę, że studenci stanowią coraz mniejszy procent najemców w Krakowie, gdzie co roku przybywa kilka tysięcy pracowników korporacji. Pracownicy ci szukają mieszkań o wyższym standardzie, a więc i droższych.

Zobacz także

PAP/Beata Kołodziej/OP