Zamknij

Ceny mieszkań w Polsce będą rosnąć

Olga Papiernik
18.12.2017 11:27
Ceny mieszkań w Polsce będą rosnąć
fot. PAlberto Castillo Q. on Unsplash

W perspektywie roku najbardziej prawdopodobna jest kontynuacja tendencji wzrostowych cen mieszkań, na które wskazują wysoki popyt na mieszkania i oznaki usztywnienia podaży, uważają analitycy PKO Banku Polskiego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

"Wysoki popyt na mieszkania wspierają niskie stopy procentowe (tani kredyt mieszkaniowy, mieszkanie jako alternatywa dla lokaty) i wzrost dochodów gospodarstw domowych. Przy oczekiwaniach dalszych wzrostowych tendencji cen możliwe jest też wzmocnienie motywu spekulacyjnego. Oznaki usztywnienia podaży (spadek liczby mieszkań gotowych do sprzedaży, wolniejszy wzrost liczby rozpoczynanych obiektów i stabilna liczba projektów w toku) mogą świadczyć o pojawieniu się ograniczeń w dostępie do nowych terenów budowlanych i problemach z siłą roboczą" - czytamy w analizie "Rynek nieruchomości mieszkaniowych w 3q2017".

W średnim okresie wzrost podaży mieszkań na wynajem może powodować spadek czynszów i ograniczanie opłacalności wynajmu mieszkania, wskazali analitycy.

"W perspektywie roku nie można wykluczyć podwyżki stóp procentowych NBP. Oznaczałaby ona istotną zmianę otoczenia rynku mieszkaniowego. Droższy kredyt mieszkaniowy i osłabienie inwestycyjnych zakupów mieszkań przełożyłyby się na mniejszy popyt i wyhamowanie wzrostu cen mieszkań" - podkreślili także.

Eksperci PKO BP ocenili, że w III kw. 2017 r. na rynku mieszkaniowym utrzymywała się bardzo dobra koniunktura. Ceny mieszkań rosły z uwagi na duży wzrost popytu przy wolniejszym wzroście podaży mieszkań.

"Pomimo rosnących cen mieszkań, Polska sytuuje się w grupie krajów europejskich o relatywnie niewielkim wzroście cen mieszkań - wg Eurostat w II kw. 2017 ceny mieszkań w Polsce wzrosły o 4,6% w porównaniu z 2q16 (wobec 4,4% r/r w UE-28; największy wzrost – o 22% r/r - odnotowano w Islandii, spadek o 0,2% r/r wystąpił we Włoszech)" - czytamy dalej w raporcie.

W III kw. 2017 r. wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku (19,1% r/r wobec 3,7% r/r w II kw. br.). Wzrost liczby rozpoczynanych mieszkań ogółem był zbliżony (18,2% r/r wobec 18,9% r/r w II kw. br.). Mieszkania deweloperskie stanowiły 51,5% mieszkań oddanych do użytku ogółem i 47% rozpoczętych, przypomniano także w materiale.

ISBnews/OP