Zamknij

Jak długo trzeba pracować by kupić mieszkanie?

Katarzyna Witwicka
10.01.2020 16:56
Ceny mieszkań w Polsce 2020. Jak długo trzeba na nie pracować?
fot. Shutterstock/akatiev (ilustracyjne)

Jeśli każdą zarobioną złotówkę odkładalibyśmy na mieszkanie, moglibyśmy je kupić średnio po 9 latach pracy – wynika z szacunków firmy HRE Investments.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Na 50-metrowe mieszkanie w Warszawie musimy pracować prawie 9 lat. Załóżmy wówczas, że każdą zarobioną złotówkę przeznaczany na ten cel. To średnia lepsza niż w Unii Europejskiej, nawet przy rosnących cenach nieruchomości – wynika z szacunków HRE Investments opartych o dane portalu numbeo.

Średnia europejska to prawie 10 lat pracy i oszczędzania by kupić mieszkanie. W Brukseli musielibyśmy oszczędzać 5 lat, zaś w Monako nawet 44 lata.

Zobacz także

Autorzy tej analizy wzięli pod uwagę przeciętne wynagrodzenia netto i średnie ceny płacone za metr kwadratowy mieszkania poza centrum miasta. Z wyliczeń numbeo wynika, że za metr poza centrum naszej stolicy trzeba już płacić prawie 9 tysięcy złotych, a przeciętna pensja netto wynosi w Warszawie ponad 4,2 tysiące złotych miesięcznie. Wartość 50–metrowego mieszkania w Warszawie odpowiada zatem 9-letniej średniej pensji.

Z takim wynikiem Polska pozostawia za sobą 15 innych krajów europejskich. Ze względu na wysokie ceny m.in. Austriacki, Czesi, Anglicy i Francuzi dłużej będą odkładać na swoje mieszkanie. Po drugiej stronie barykady są np. Włosi czy Niemcy.

Zobacz także

Skrajnymi przykładami są ponadto Bruksela i Reykjavik. W miastach tych wynagrodzenia są znacznie wyższe niż w Warszawie, a ceny nieruchomości niekoniecznie. W efekcie cena 50-metrowego lokum poza centrum odpowiada sumie mniej niż 5-letnich zarobków – czytamy w raporcie.

Na mieszkanie trzeba będzie pracować dłużej?

Główny Urząd Statystyczny w najnowszym raporcie utwierdził potencjalnych kupców mieszkania w przekonaniu, że ceny nadal rosną. Stawki za nieruchomości w trzecim kwartale minionego roku wzrosły o 2,1 procent w stosunku to poprzedniego kwartału. W porównaniu z minionym rokiem, ceny skoczyły o 9 procent. Jeśli weźmiemy pod uwagę 2015 rok, zauważymy skok o prawie jedną czwartą ceny – mieszkania kosztują o 23,6 procent.

Zobacz także

RadioZET.pl/HRE Investments