Zamknij

Mieszkania drożeją. Wzrost cen o 6 proc.

16.02.2021 15:06
Mieszkania drożeją. Wzrost cen o 6 proc.
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Mieszkania w pandemii drożeją, mimo że przez lockdown sytuacja finansowa wielu Polaków znacznie się pogorszyła.

Mieszkania na rynku pierwotnym zdrożały w 2020 roku o 7,5 proc., a na rynku wtórnym o 5,6 proc. Z danych NBP wynika, że wzrosty cen nieruchomości wystąpiły w IV kwartale poprzedniego roku w 7 największych polskich miastach: Warszawa, Łódź, Wrocław, Poznań, Kraków, Gdańsk i Gdynia.

W tym samym czasie Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło prace nad nowym programem. Chodzi o dopłaty do wkładu własnego, wymaganego przez bank przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych.

Wzrost cen nieruchomości

Z danych przekazanych przez HRE Investments wynika, że tzw. indeks hedoniczny (ceny płacone za lokale używane, korygowane o jakość sprzedawanych lokali) podniósł się o równowartość wzrostu średnich cen tych nieruchomości, czyli o 5,6 proc.

O ile nie dojdzie do eskalacji problemów związanych z epidemią, to przeważać będą argumenty za wzrostami cen mieszkań. Tylko w styczniu mieliśmy do czynienia z 18-proc. wzrostem popytu na kredyty mieszkaniowe i około 10-proc. wzrostem zainteresowania mieszkaniami w dużych miastach

Analityk HRE Investments Bartosz Turek

Analityk zauważa także, że niskooprocentowane lokaty powodują, że wiele osób chce kupować mieszkania na wynajem, a stosunkowo dobra sytuacja na rynku pracy, w powiązaniu z najtańszymi kredytami w historii sprawia, że Polacy chętnie zaciągają kredyty mieszkaniowe.

Drogie mieszkania w największych miastach w Polsce

Z publikacji HRE Investments wynika, że jest duża różnica między ceną proponowaną przez sprzedających a realnie płaconą przez klientów.

W czwartym kwartale na 7 największych rynkach Polacy faktycznie płacili za metr mieszkania ponad 8,3 tys. zł, podczas gdy sprzedający oczekiwali aż 9,7 tys. zł. Mamy więc około 1,4 tys. złotych „rozjazdu". Może on wynikać z tego, że w ofercie jest dużo mieszkań w standardzie wyższym niż chcieliby kupić nabywcy lub część sprzedających ma nierealne oczekiwania cenowe

Analityk HRE Investments Bartosz Turek

Ekspert podkreśla, że trudno ustalić miarodajnie liczbę mieszkań z rynku wtórnego wystawioną na sprzedaż, ale szacuje on, że jest ona o około 1/4 lub 1/3 wyższa niż przed rokiem.

RadioZET.pl