Zamknij

Ceny mieszkań nadal w górę. Mamy dane GUS

10.01.2020 11:41
Ceny mieszkań 2020. Nieruchomości nadal drogie - dane GUS
fot. Grand Warszawski/ Shutterstock (ilustracyjne)

Ceny mieszkań nie przestają rosnąć, co potwierdzają najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Eksperci zwracają uwagę, że najszybciej rosną ceny w dużych miastach. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Stawki za nieruchomości w trzecim kwartale minionego roku wzrosły o 2,1 procent w stosunku to poprzedniego kwartału – wynika z danych GUS. Okazuje się, że szybciej rosną ceny mieszkań na rynku wtórym niż pierwotnym. Tam ceny poszły w górę o 3,5 procent,  podczas gdy nowe mieszkania kosztują o 0,4 procent więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem.

GUS porównał dane z lipca, sierpnia i września 2019 roku z analogicznym okresem w 2018 roku. Efekt? Mieszkania podrożały o 9 procent. Rok temu w tych miesiącach nieruchomości z rynku wtórnego można było nabyć na 6,7 procent mniejszą stawkę, zaś używane mieszkania kosztowały o prawie 11 procent mniej.

Zobacz także

Największy wzrost cen odnotowano w województwie dolnośląskim i śląskim. Tu za mieszkanie zapłacimy o ponad 10 procent więcej niż w 2018 roku. 9,5 procent mniej kosztowały wówczas mieszkania w Małopolskiej. Z kolei najmniejsze wzrosty można zauważyć w województwie warmińsko-mazurskim - 6,1 procent.

GUS zauważył także, że w porównaniu z 2015 rokiem ceny poszły w górę o prawie jedną czwartą ceny – 23,6 procent.

Zobacz także

Ministerstwo Rozwoju skomentowało dane GUS i zauważyło, że w największych miastach szybciej rosną ceny na rynku pierwotnym, co może być spowodowane wyczerpującym się tam zasobem atrakcyjnych gruntów pod zabudowę mieszkaniową.

Wzrost cen wynika głównie z czynników leżących po stronie popytu. Chodzi o wzrost wynagrodzeń, niskie bezrobocie i  niskie stopy procentowe 

- zaznaczyli analitycy resortu rozwoju.

Według nich kupujący "są motywowani nie tylko celami konsumpcyjnymi, ale także inwestycyjnymi wobec niskiej atrakcyjności takich alternatyw inwestycyjnych, jak lokaty bankowe czy papiery wartościowe".

Zobacz także

Dodali, że wzrost cen na rynku pierwotnym jest z kolei hamowany przez rekordową podaż nowych mieszkań deweloperskich.

RadioZET.pl/PAP/GUS