Zamknij

Ceny mieszkań w górę. W Warszawie 10 tys. zł za metr kwadratowy

21.09.2019 12:53
Ceny mieszkań 2019. Podwyżki na rynku nieruchomości. 10 tys. zł za metr kwadratowy w Warszawie
fot. Alexander Raths/Shutterstock (ilustracyjne)

Nawet o 10 procent - tyle średnio mogły wzrosnąć ceny mieszkań w Polsce. Jak podała "Rzeczpospolita", standardowe ceny za metr kwadratowy w Warszawie wynoszą już 10 tysięcy złotych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała "Rzeczpospolita", średnie ceny ofertowe nowych mieszkań w Warszawie w ciągu roku (od sierpnia 2018 r. do sierpnia 2019 r.) wzrosły z 8,9 do ponad 10 tys. zł za metr kwadratowy. 

Nie tylko Warszawa

To wyniki analizy przeprowadzonej przez portal branżowy RynekPierwotny.pl. W pozostałych polskich miastach również ceny nieruchomości poszły w górę. 

Zobacz także

W Gdańsku średnie ceny ofertowe za mieszkania na rynku deweloperskim w tym roku wynoszą 9,1 tys. zł (rok wcześniej 8,3 tys. zł), w Krakowie 7970 zł (wcześniej 7150 zł), a we Wrocławiu 7660 zł (wcześniej 7050 zł).

Z kolei z szacunków portalu Obido.pl wynika, że jest drożej nawet o 10 proc. 

- Spodziewam się, że w najbliższych kwartałach wzrost będzie już mniej dynamiczny i w końcu się zatrzyma. Spektakularnych spadków cen – rzędu 25 czy 35 procent - nie ma się co spodziewać. Dzisiejszy wzrost nie ma charakteru spekulacyjnego jak w latach 2004–2008 - dodał Marcin Krasoń z portalu Obido.pl.

Nie będzie skokowych podwyżek?

Natomiast w ocenie Wojciech Bartosik, analityka Michael/Ström Dom Maklerski, rynek nieruchomości jest znacznie bardziej stabilniejszy niż w okresie 2006-2008, który przyniósł kryzys gospodarczy.

Zobacz także

Dobra sytuacja gospodarcza (wzrost PKB, wzrost płac, niskie bezrobocie, stabilne zatrudnienie m.in. w sektorach finansowym i IT) powoduje, że wielu Polaków ma zdolność kredytową popartą znacznym wkładem własnym (...) Dzięki rekordowo niskim stopom procentowym kredyty złotówkowe są stosunkowo tanie, więc szeroko dostępne

Wojciech Bartosik

Na ile metrów kwadratowych można sobie pozwolić obecnie ze średniego wynagrodzenia? Jak wynika z analizy filmy doradczej JLL przeprowadzonej w czerwcu tego roku, w Warszawie przeciętna pensja wystarczy na 0,66 mkw. lokalu. Z kolei w Krakowie pozwala na 0,75 mkw., w Gdańsku – 0,73 mkw., a we Wrocławiu – 0,72 mkw. 

Jak sytuację na rynku oceniają deweloperzy? - Największe podwyżki cen wykonawstwa mamy za sobą, dlatego nie ma istotnych powodów, dla których koszty zakupu mieszkań miałyby znacząco wzrosnąć lub zmaleć - skomentował Zbigniew Juroszek, prezes spółki Atal, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita