Zamknij

Deweloperzy mają ręce pełne roboty. Powstaje coraz więcej mieszkań

22.11.2019 18:22
Ceny mieszkań 2019-2020. Rynek nieruchomości rośnie - dane GUS
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News (ilustracyjne)

Tylko do końca października tego roku do użytku oddano o 10 procent więcej mieszkań niż rok temu. Mamy też więcej pozwoleń na budowę i więcej rozpoczętych projektów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

W 2019 roku oddano więcej mieszkań do użytku niż przed rokiem. Było ich ponad 164 tysiące. Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Zobacz także

Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-październik 2019 roku odnotowano w województwie mazowieckim (odpowiednio 41,6 tysiąca i 38,4 tysiąca). Na kolejnych miejscach znalazł się Śląsk i Wielkopolska.

Jak podaje GUS, deweloperzy przekazali do eksploatacji  ponad 102 tysiące mieszkań a inwestorzy indywidualni ponad 56 tysięcy. To odpowiednio o 14,8 procenta i 3,5 procenta więcej niż w 2018 roku.

Zobacz także

Liczba nieruchomości  rośnie, jednak same mieszkania są nieco mniejsze. Do października tego roku powierzchnia użytkowa mieszkań oddanych do użytku wyniosła 14,7 miliona m2, czyli o  8,8 procenta więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W porównaniu do okresu styczeń- październik 2018 roku przeciętna powierzchnia użytkowa 1 mieszkania zmniejszyła się o 1,6 m2 - do poziomu 89,5 m2.

Coraz więcej mieszkań, coraz wyższa cena

Czy w ślad za rekordową liczbą mieszkań idzie w parze duży popyt na nie? Zdaniem Agaty Karoliny Lasoty, dyrektorki zarządzającej LBC INVEST, takie dane mają charakter spekulacyjny, co nakręca wzrost cen. Ekspertka dodaje, że im bardziej mieszkania drożeją, tym atrakcyjniejsze są dla inwestorów indywidualnych, którzy widzą w nich stosunkowo bezpieczną formę lokowania kapitału.

Coraz więcej Polaków inwestuje swoje środki właśnie w nieruchomości, czego skutkiem może być przesycenie rynku i pęknięcie bańki. Skutkować to będzie wieloma pustymi lokalami, których nie udało się sprzedać ani wynająć. Gdańsk Śródmieście jest już przykładem lokalizacji, gdzie podaż przerasta popyt.

mówi Agata Karolina Lasota

Jak dodaje ekspertka, nie bez znaczenia dla ustalania cen mają także rosnące koszty realizacji inwestycji i wydłużony czas ich zwrotu dla deweloperów. Dodaje, że ceny będą rosnąć do momentu „przesycenia”, wówczas powinny się ustabilizować. „Ze względu na wysokie koszty wykonawstwa w najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się drastycznego spadku cen” – dodaje.

RadioZET.pl