Zamknij

Wieprzowina droższa niż przed rokiem. To nie koniec podwyżek

23.09.2019 12:42
Ceny mięsa wieprzowego 2019. Podwyżki w sklepach i hurcie przez ASF
fot. Andrii Spy_k/Shutterstock (ilustracyjne)

Mięso wieprzowe jest coraz droższe w sklepach. Według analityków banku BNP Paribas, to efekt rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Ceny skupu trzody chlewnej w pierwszym tygodniu września tego, jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, były o blisko 19 proc. wyższe niż przed rokiem i kształtowały się na poziomie 5,93 zł/kg.

- Ceny skupu trzody chlewnej w Polsce są wyższe niż przed rokiem, droższe jest też mięso wieprzowe w sklepach. Jest to wynikiem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, który dotyka stada w wielu krajach - podkreśliła Magdalena Kowalewska, analityk biura analiz sektora rolno-spożywczego banku BNP Paribas.

Zobacz także

ASF wpływa na wzrost cen

Wyższe ceny skupu przekładają się na ceny detaliczne mięsa i produktów wieprzowych. Jak podał GUS, w sierpniu bieżącego roku przeciętnie mięso wieprzowe w sklepach było o blisko 13 proc. droższe niż przed rokiem.

Jak zauważa analityczka, ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce kształtują się pod wpływem zmian, zachodzących na rynku unijnym i globalnym.

W pierwszej połowie tego roku eksport produktów wieprzowych z Unii Europejskiej zwiększył się o blisko 15 proc. w ujęciu rocznym. Wzrost ten był spowodowany głównie przez zwiększony popyt ze strony azjatyckich kontrahentów, w szczególności z Chin.

Od stycznia do czerwca 2019 roku chińscy importerzy zakupili z UE ponad 965 tys. ton produktów wieprzowych, czyli aż o 42 proc. więcej niż przed rokiem.

Z kolei do Japonii wyeksportowano 241,7 tys. ton tych produktów, czyli o 4 proc. więcej w relacji rocznej. Zwiększony popyt ze strony azjatyckich importerów wynika ze spadku produkcji, będącego konsekwencją rozprzestrzeniania się ASF w tym rejonie świata.

Zobacz także

To nie koniec podwyżek

Jak wynika z danych amerykańskiego departamentu ds. rolnictwa (USDA), choroba ta szerzy się nie tylko na terenie Chin, Mongolii, Wietnamu, Korei Północnej, Kambodży i Laosu, ale również ostatnio została potwierdzona na Filipinach. Ze względu na rozprzestrzenianie się ASF w Chinach, pogłowie trzody chlewnej w tym kraju zmniejszyło się o blisko jedną trzecią i proces ten postępuje.

ASF stwarza problemy także w Polsce. Według Inspekcji Weterynaryjnej, w tym roku w naszym kraju wykryto 45 ognisk tej choroby i aż 1676 przypadków wirusa u dzików. W wyniku tej choroby zutylizowano kilka tysięcy sztuk świń.

Dodatkowo zmniejszyło się pogłowie trzody chlewnej i według Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu bieżącego roku. pogłowie wyniosło 10,8 mln sztuk i było niższe o blisko 9 proc. w stosunku do tego samego okresu 2018 r. 

Spadek pogłowia odnotowano również w UE. Czynniki te wpływają na spadek podaży mięsa wieprzowego i oddziałują w kierunku wzrostu cen skupu trzody chlewnej.

Oczekujemy, że do końca bieżącego roku zarówno ceny skupu trzody chlewnej, jak i ceny detaliczne mięsa wieprzowego będą wyższe niż przed rokiem

Magdalena Kowalewska

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP