Zamknij

W tych regionach mięso jest najdroższe

22.05.2020 13:38
Ceny mięsa w sklepach. W jakim regionie jest najtaniej?
fot. wavebreakmedia/Shutterstock (ilustracyjne)

Świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie - w tych województwach można było kupić najtańsze mięso oferowane w promocjach. W ciągu ostatniego roku najwięcej trzeba było za nie zapłacić w woj. podlaskim, śląskim i zachodnio-pomorskim - podał serwis Monday News.

Mięso było jednym z tych produktów żywnościowych, którego ceny w ostatnich miesiącach mocno podskoczyły w górę. Podwyżki nie ominęły również promocji oferowanych przez handlowców.

Od początku kwietnia 2019 r. do końca kwietnia 2020 r. cielęcina w promocji kosztowała średnio 35,61 zł/kg, wołowina – 21,74 zł/kg, a wieprzowina – 14,03 zł/kg. Drób miał cenę 9,71 zł/kg.

Mięso najdroższe na Podlasiu. Dlaczego?

Dr Maria Andrzej Faliński ze Stowarzyszenia „Forum Dialogu Gospodarczego” wyjaśniła w rozmowie z Monday News, że drobiarze są w ciężkiej sytuacji, odkąd przestali sprzedawać za granicę połowę swojej produkcji. Dlatego ich mięso jest tak tanie na tle innych. Wieprzowina jest z nim powiązana konkurencyjnie, więc nie może sięgać po wyższe ceny. Dławi ją też ograniczony eksport.

Zobacz także

W podobnej sytuacji jest wołowina, do niedawna eksportowana w ponad 90 proc. Szczególnym przypadkiem jest cielęcina, której jest mało na rynku. Do tego załamał się rosnący od lat import cieląt. Rodzima produkcja spadała. I na to nałożył się kryzys wirusowy.

- W ostatnim roku na ceny wpływały też choroby zwierzęce. Przez ASF zdrożała wieprzowina. We wszystkich przypadkach znaczenie mają rosnące koszty utrzymania hodowli, rozbiórki mięsa, transportu i przechowywania. Są one powiązane z podwyżkami cen energii i paliw – komentowała Katarzyna Grochowska z firmy Hiper-Com Poland, cytowana przez Monday News.

Zobacz także

Polacy najdrożej kupują mięso w promocji w woj. podlaskim, śląskim i zachodniopomorskim, a najtaniej w świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim.

W województwach podlaskim i zachodniopomorskim podwyższa cena wynika ze stosunkowo słabego nasycenia handlem sieciowym i sieci logistycznej. Na Śląsku z kolei decyduje silny, skoncentrowany popyt środowiska miejskiego. Mniejsze ceny w świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim wynikają z niskiego poziomu dochodów. W kujawsko-pomorskim znaczenie ma obfita podaż 

Andrzej Faliński

Jak wykonano badanie? Analizę wykonali eksperci z międzynarodowej agencji badawczo-analitycznej Hiper-Com Poland oraz Grupy AdRetail. Sprawdzano średnie ceny w gazetkach promocyjnych wydawanych przez dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry. Łącznie poddano analizie ponad 9 tys. gazetek handlowych, w tym blisko 10 tys. akcji promocyjnych z okresu 01.04.2019-30.04.2020 r.

RadioZET.pl/Monday News