Zamknij

„Wojna o rosół i kotleta”. PSL chce tańszej żywności, PE ma jednak inne plany

21.10.2021 12:56
Spór o mięso i nabiał
fot. Artur BARBAROWSKI/East News

Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje zniesienie VAT na zdrową żywność. Projekt niebawem trafi do Sejmu – zapowiedział szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Inflacja rośnie w zawrotnym tempie i winduje ceny w niemalże wszystkich kategoriach produktów. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że wzrost cen wyniósł we wrześniu 5,9 proc.

Politycy oczekują od rządu reakcji na drożyznę. PSL ma pomysł, by wprowadzić zerowy podatek na żywność, ale nie na wszystkie produkty.

PSL: zerowy VAT na zdrową żywność. Spurek: oprócz mięsa i mleka

PSL zapowiedziało złożenie w Sejmie projektu w praktyce znoszącego VAT na zdrową żywność. Pod znakiem zapytania są jednak stawki podatku „na kotleta i rosół”

Do pomysłu ludowców odniosła się Sylwia Spurek z frakcji Zielonych. Europosłanka napisała na Twitterze, że plan PSL może nie doczekać się realizacji z uwagi na nową wizję Unii Europejskiej. Spurek napisała, że Parlament Europejski opowiedział się za wyższymi stawkami VAT na mięso i nabiał.

PSL przegrywa wojnę o kotleta i rosół, mięso i mleko to historia. Taką UE lubię najbardziej” – napisała Spurek.

PSL w reakcji na słowa Sylwii Spurek zadeklarowało, że nie pozwoli na zwiększenie ceny produktów oferowanych przez rolników. „Ani mleka, ani kotleta, ani rosołu nie pozwolimy wam zakazać!" - napisał szef PSL.

Dodał, że inflacja winduje ceny żywności, a wejście w życie popieranej przez Spurek 23 proc. stawki VAT na mięso i nabiał „byłoby masakrą dla budżetu polskich rodzin”. Stąd, jak uzasadnia lider ludowców, pomysł na zerowy VAT na zdrowa żywność.

Kosiniak-Kamysz tłumaczył, że mowa o żywności od polskich rolników, w tym także o mięsie, serach i mleku. Spurek popiera zerowy VAT na żywność, pod warunkiem że ta "faktycznie jest zdrowa, nie oddziałuje na klimat, nie zatruwa życia społeczności i jest produkowana bez eksploatacji i zabijania zwierząt". 

RadioZET.pl/PAP